Zadnja leta se na področju energetike dogaja prava revolucija. Kot predstavniki globalne okoljevarstvene organizacije bi si želeli, da bi tudi v Sloveniji sodelovali v energetski tranziciji na čiste in obnovljive vire energije (OVE). Podnebne spremembe so namreč najtežji izziv človeštva v 21. stoletju, obnovljivi viri pa najočitnejša rešitev. Po izjemnem odzivu na predhodne izdaje novic iz svetovne Energetske [R]evolucije smo se odločili, da vsak mesec objavimo nove zgodbe. Slovenija se lahko pridruži svetovnim trendom. To moramo storiti,  v tem so ogromne priložnosti in to se preprosto splača.

Prejšnje izdaje novic iz svetovne Energetske [R]evolucije so objavljene na naši spletni strani:

april 2014 (#1), maj 2014 (#2), junij 2014 (#3).

Tudi tokrat poročamo o novih rekordih koncentracije toplogrednih plinov, posledično tudi o najtoplejših mesecih odkar znanstveniki merijo temperature ozračja. Rešitve se ponujajo same – OVE postajajo finančno dostopnejše, razvoj tehnologij je vse hitrejši, vse bolj pa se pojavlja tudi pristop uvajanja obnovljivih virov »od spodaj navzgor«. Manjše skupnosti (vasi, manjša mesta, odročni kraji ipd.) se odločajo za ustanavljanje energetskih skupnosti po zgledu zadrug, ki s pomočjo OVE stremijo k energetski samozadostnosti. Ljudje se zavedajo prednosti svojega naravnega okolja in obnovljivih virov, ki so v njem na voljo. S skupnim nastopom izberejo najboljšo razpoložljivo izbiro OVE, tako poskrbijo za čisto in zdravo okolje, nova delovna mesta in poskrbijo za ekonomski razvoj regije.


1) TEŽAVE

 

Nov rekord v koncentraciji CO2 – v času treh zaporednih mesecev se koncentracije niso spustile pod 400 ppm (delcev na milijon).

Climate progress

Mesec maj je bil najtoplejši mesec odkar merimo temperature. Veliko je možnosti, da tudi letos pride do El Niña.

The Guardian in Washington Post

Izšlo je mednarodno letno poročilo »Stanje podnebja« (ang. State of the Climte«), v katerem lahko zasledimo trend naraščanja koncentracije CO2 in morske gladine (3 mm / leto), vročinske rekorde v posameznih državah in na Arktiki (v zadnjih sedmih letih beležimo sedem rekordno nizkih obsegov ledu) in oris sezone tropskih ciklonov (predvsem super tajfun Haiyan). Rekordne temperature smo izmerili tudi v Sloveniji (ARSO).

NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration)

Metan je plin z močnim toplogrednim učinkom. Zadnje čase znanstveniki opazujejo uhajanje tega plina v Arktičnem oceanu, povezujejo pa ga tudi s pojavom misterioznih lukenj v Sibiriji.

Univerza v Stockholmu in Nature.com

Termoelektrarne škodujejo tako zraku, kot tudi vodi. Poleg izpustov CO2, termoelektrarne v okolje spuščajo tudi druge, za ljudi in živali zelo nevarne kemikalije (indijska študija navaja predvsem arzen, svinec, živo srebro, uran, kadmij, krom, polonij, selen in torij).

International Business Times

Na okoljevarstvene težave je ponovno opozoril papež Frančišek. Uničenje narave je označil za novodobni greh.

Aljazeera America

Japonske jedrske regulatorne družbe (NRA) nesreča v Fukušimi pred tremi leti ni kaj dosti naučila. Ponovno namerava zagnati dva starejša reaktorja, ki sta v še večji potencialni nevarnosti, kot reaktorji iz Fukušime.

EcoWatch

 

2) REŠITVE

 

Obnovljiva energija

 

Lokalne skupnosti prepoznavajo prednosti obnovljive, varne in čiste energije. V Angliji so ustanovili organizacijo, ki promovira OVE v lokalnih skupnosti, vse prihodke bo vračala nazaj v skupnost. Tovrstne organizacije so že dlje časa prisotne v Nemčiji, pripravlja pa se tudi pilotni primer v Avstraliji.

The Guardian (Anglija), ResPublica (Nemčija) in REnewEconomy (Avstralija)

OVE izpodrivajo fosilna goriva (delež proizvodnje iz fosilnih goriv naj bi do leta 2030 padel s 64 na 46 odstotkov), tudi na finančnem področju.

Bloomberg

Strokovnjaki izpostavljajo deset dejstev o ekonomski smiselnosti vlaganj v OVE. Kot največjo oviro pri razcvetu OVE prepoznavajo neodločenost politikov, na katere še vedno močno vplivajo lobisti, hkrati pa s tem zanemarjajo želje državljanov in interese gospodarstva.

The Guardian

Rekord v Španiji – v prvi polovici leta 2014 so OVE presegle polovico vseh potreb, cene elektrike najnižje po letu 2010.

Energias Renovables (prispevek v španskem jeziku)

Dobre novice o napredovanju obnovljivih virov v prvi polovici leta 2014 v Nemčiji.

Energy charts

Kostarika na poti k 100 % oskrbi z OVE. Člani parlamenta so sprejeli milijardo dolarjev vreden geotermalni projekt.

REnewEconomy

Greenpeace v Sloveniji je na legendarni ladji Rainbow Warrior III v Kopru gostila srečanje Zeleno gospodarstvo in nova delovna mesta. Povabljene goste (gospodarstveniki, aktivni na področju OVE, predstavniki političnih strank in civilne družbe) je nagovoril predsednik RS, Borut Pahor.

 

Sonce

 

Velika Britanija in Nemčija podirata sončne rekorde. Sledijo jima tudi Francija, Italija, Danska in druge države. Fotovoltaika je tako najhitreje rastoča energetska tehnologija na svetu.

The Guardian

Kitajska je s 140,6 GW postala največji svetovni trg fotovoltaike, na drugo mesto potisnila Nemčijo.

RenewableEnergyWorld.com

V japonski prestolnici Tokio so izdali karto sončnega potenciala za vsako stavbo. Tako bodo prispevali k ozaveščanju o neizkoriščenem potencialu sončne energije.

Japan for Sustainability

»Sončna energija je zmagala – četudi bi bil premog zastonj, termoelektrarne kmalu ne bodo več mogle tekmovati na energetskih trgih.«

The Guardian

Indija gradi novih 1500 MW sončnih elektrarn.

Renewable Energy World.com

 

Veter

 

Nova študija je pokazala, da vetrne elektrarne povrnejo energijo, ki je bila porabljena za proizvodnjo in postavitev že v pol leta. Vsaka taka VE (2 MW) nato nadaljnjih 19 let življenjske dobe oskrbuje 500 gospodinjstev s čisto, obnovljivo energijo.

Science Daily

Politiki se vse bolj zavedajo zahtev javnosti po čisti energiji. Britanci znajo kaznovati politike, ki ne podpirajo vetrne energije.

Bloomberg

Microsoft se približuje skupini, ki »klika zeleno«; za napajanje svojega podatkovnega središča je zakupil še 175 MW vetrne energije.

Microsoft Green Blog

Leteče vetrne elektrarne na visokih višinah so lahko rešitev za še bolj učinkovito izrabo čiste, obnovljive energije.

Energy desk

 

3) DRUGE DOBRE NOVICE

 

Pariz je prvo mesto na svetu, ki omogoča izposojo javnih koles tudi otrokom.

The Guardian

Obeta se strožja meja količine onesnaženja z ozonom v ZDA – s sedanjih 75 delcev (na milijardo), na 60 do 70 delcev. S tem želi EPA (Agencija za varstvo okolja) zmanjšati učinke onesnaženosti, predvsem na pljučna obolenja in druge zdravstvene težave, vezane na onesnažen zrak.

Huffington Post

ZDA je začela uresničevati svoj nov energetski načrt – ta vključuje tudi nadgradnjo omrežja in nadaljnjo spodbujanje OVE.

Environmental Defense Fund

Zapleta se pri največjem Indonezijskem premogovnem projektu – 2.000 MW termoelektrarna pod vprašanjem.

Reuters