Čeprav je v Evropi jesen v svojem polnem, raznobarvnem sijaju in se počasi pripravljamo na zimo, pri Greenpeaceu vzdržujemo vročico in se še nočemo povsem posloviti od poletja.

Še vedno se mi pred očmi prikazuje podoba stotin prostovoljcev, turistov in lokalnih prebivalcev, ki se odpravljajo na najpriljubljenejše hrvaške, grške, italijanske in španske plaže ter od svojih vlad zahtevajo, da njihova priljubljena letovišča zaščitijo pred umazanimi viri energije in izkoristijo to, česar v teh državah nikoli ne zmanjka: sonce in veter.

Podnebni heroji na Kanarskih otokih. (c) Sergio Bolanos / Greenpeace

Človek bi si predstavljal, da so v južni Evropi, kjer je takšno obilje sonca in vetra, čisti viri energije najbolj očitna izbira. A v resnici je ravno nasprotno – večina vlad južnoevropskih držav se na gospodarske težave odziva z načrti za nove elektrarne na premog in za črpanje nafte na morju. Vse to klub neizpodbitnim znanstvenim dokazom, da moramo fosilna goriva pustiti nedotaknjena, če si želimo izogniti najhujšim posledicam podnebnih sprememb.

Ne samo, da je prehod na čisto energijo možen, to je tudi najboljša izbira. Predstavlja rešitev za gospodarsko krizo in kaže pot v novo, svežo prihodnost, kjer bo energija iz obnovljivih virov zagotavljala nova delovna mesta, podpirala novo, trajnostno gospodarstvo, varovala ekosisteme in blažila podnebne spremembe.

Da bi pokazali, da ja takšen prehod mogoč, smo v Španiji, Grčiji, Italiji in na Hrvaškem naročili izdelavo strokovnih študij, ki naj bi dokazale potencial in ekonomsko dodano vrednost projektov obnovljivih virov energije in varčevanja z energijo v teh državah. Potenciali obnovljive energije v Sredozemlju. (c) Greenpeace

Kaj so torej pokazale številke?

  • Na Hrvaškem smo dokazali mnogovrstne pozitivne učinke uporabe čiste energije v hotelih, kampih, šolah in na kmetijah na hrvaški obali, otokih in v notranjosti države. Prehod na 100 % obnovljivo energijo bi ustvaril več tisoč delovnih mest in na račun prenehanja uvažanja drage energije državi pomagal prihraniti 4–5 milijard evrov letno.
  • V Grčiji so naši strokovnjaki pokazali, da je mogoče kljub težki gospodarski situaciji in strogemu varčevalnemu režimu znižati stroške električne energije, zmanjšati energetsko revščino in zagotoviti čisto energijo. Po načrtu za energetsko učinkovitost in solarizacijo, ki ga predlaga Greenpeace, bi Grki vsako leto prihranili milijarde evrov in ustvarili tisoče delovnih mest!
  • Podobno je v Italiji, kjer na dvajsetih manjših otokih, ki niso priključeni na energetsko omrežje, električno energijo proizvajajo s pomočjo umazanih in dragih dizelskih sistemov. Ker pa se spodobnimi pogoji soočajo tudi mnogi drugi otoki po svetu, bi lahko študija iz Italije služila kot model, ki bi ga lahko uporabili tudi na drugih otokih za določanje njihovih lastnih poti do 100 % obnovljivih virov energije.
  • V Španiji smo se osredotočili na možnost prehoda na obnovljive vire energije na Kanarskih otokih, ki ležijo daleč od celinske Španije. Celoten arhipelag trenutno pridobiva energijo z dragimi in umazanimi dizelskimi generatorji. Z našim scenarijem Energetske [R]evolucije za Kanarske otoke smo dokazali, da je prehod na 100 % obnovljive vire energije do leta 2050 mogoč. Pokazali smo, da je z investicijami v obnovljive vire energije, vrednimi 20 milijard evrov, mogoče prihraniti do 42 milijard evrov.

Sonce ni dobro samo za naše poletne počitnice. Predstavlja tudi priložnosti za oživitev naših gospodarstev in vir energije, ki ga je mogoče proizvajati in imeti v lasti lokalno. Prav tako lahko ustvari na tisoče delovnih mest. Čas je, da sredozemske države preostanku Evrope pokažejo pravo moč sončne energije.

Pridruži se gibanju proti podnebnim spremembam

Pred mednarodno konferenco o podnebnih spremembah, ki se bo že čez nekaj tednov začela v Parizu, želimo jasno in glasno povedati, da morajo fosilna goriva ostati pod zemljo in da jih je potrebno nadomestiti z obnovljivimi viri energije.

Pridruži se gibanju za pravičen energetski prehod in zahtevaj, da naši politični in gospodarski voditelji naredijo velik preskok od umazane energije, kot so nafta, premog in jedrska energija, na 100 % obnovljive vire. Energijo za naše življenje si lahko zagotovimo z energetskimi modeli, ki bodo varovali okolje, ki ne bodo škodovali našemu zdravju ter ki bodo socialno pravični in ekonomsko izvedljivi. Nič ne bo ustavilo podnebnih sprememb hitreje kot naša dejanja.

 

Avtorica: Tina Peternel (koordinatorica projekta Paradise)

Blog je bil prvotno objavljen na spletni strani Greenpeace International (v angleščini).