Z uporabo te spletne strani soglašate z uporabo spletnih piškotkov. Preberi več

Evropski parlament zavrne možnost razjasnitve pravnega statusa CETE

Sporočilo za javnost - november 23, 2016
Bruselj, 23 november 2016 – Evropski parlament je zavrnil resolucijo, s katero bi se Sodišče Evropske Unije (SEU) prosilo za mnenje o skladnosti spornega investicijskega sistema sodišč (Investment Court System, ICS) v trgovinskem sporazumu med EU in Kanado s pogodbami EU. Od slovenskih evropskih poslancev so v podporo resoluciji glasovali Tanja Fajon (S&D) in Igor Šoltes (Zeleni), proti pa so bili Franc Bogovič (ELS), Alojz Peterle (ELS), Patricija Šulin (ELS), Romana Tomc (ELS), Ivo Vajgl (ALDE) in dr. Milan Zver (ELS).

Svetovalka za mednarodne trgovinske politike pri Greenpeace EU Shira Stanton je dejala: "Zavrnitev te priložnosti, da se posvetuje s Sodiščem Evropske unije, ignorira pravno negotovost v zvezi s CETO. Če se sporazum potrdi, lahko evropske vlade pristanejo v položaju kavelj-22, s pravili CETE, ki so verjetno v nasprotju z zakonodajo EU. To bi lahko resno ogrozilo pravico EU in nacionalnih vlad, da sprejmejo politike, ki zaščito javnosti postavljajo pred interese posameznih podjetij.”

Predstavnica Greenpeacea v Sloveniji, Katja Huš, je glasovanje komentirala:

“Poslanci so imeli danes priložnost sprejeti odgovorno odločitev in poiskati mnenje ustrezne institucije o pravnem statusu nekaterih delov CETE, a je niso izkoristili. Poiskati mnenje sodišča bi bilo v interesu evropske javnosti, saj bi lahko pojasnilo nekatere pravne negotovosti glede sporazuma, ki lahko imajo daljnosežne posledice na področju varstva okolja, javnega zdravja in pravic delavcev.”

Celotno sporočilo za javnost najdete tukaj.

Resolucija je na ogled tukaj.


Več informacij: Katja Huš, Greenpeace CEE v Sloveniji, , +386 40 981 621.