Публикувано от Анна МакГърк

 В трудната политическа среда, в която живеят, артистите в Китай откриват все по-оригинални начини да изкажат своето недоволство от ужасяващото замърсяване на въздуха в техните градове

Причините са видими. В края на 2016 година, област в Китай, по-голяма от Испания и Португалия взети заедно, попадна в капана на смога в продължение на 5 дни, причинявайки драстично увеличаване на случаите на респираторни заболявания, аварийно приземяване на самолети и паническо изселване на населението или поне на онези, които можеха да си го позволят.

#Смогът в северен Китай засегна 460 млн. души, равняващи се на населението на САЩ, Канада и Мексико взети заедно.

2017-та не започна добре. С най-дълго задържалото се замърсяване на въздуха през този век.

Зими, прекарани години наред под сякаш безкраен облак смог, породиха наистина креативно протестно изкуство. Тази история е за 5 артисти, които са намерили уникални начини да демонстрират мнението си срещу замърсяването на въздуха.

Nut Brother: Smog Bricks (Тухли от смог)

През декември 2015-та година, когато качеството на въздуха в Пекин е толкова влошено, че води до първия сигнал за червен код за състоянието на атмосферния въздух, един артист избира много интересно средство, за да протестира: прахосмукачка в индустриални размери.

Запознайте се с Nut Brother, китайският арт-повелител на прахосмукачката, който превръща пекинския смог в тухли.

За 100 дни, Nut Brother обикаля улиците на Пекин, засмуквайки гъстия мъглив столичен въздух. Накрая смесва събраното с глина и го натъпква в калъпи с големина и форма на тухли. Nut Brother и неговите тухли от смог бързо се разпространяват, когато чудатото му представление показва на света новия мощен символ на битката на Китай със смога.

Според някои Nut Brother планирал да върне тухлите обратно на строителната площадка, също както се връща животно в дивото. Макар и закачлив, проектът на Nut Brother предава горчиво съобщение – „Денят, в който изразходим всички ресурси на Земята, ние самите ще се превърнем в прах.“

The invisible man: Smog Vest / Невидимият човек: Смог-жилетка

Артистът Лиу Болин е известен със способността си да се слива с околната среда, чрез камуфлаж. Но по време на третата тревога/червен код през декември 2016 година, решил да се изрази по доста по-видим начин.

Наскоро появилите се предупреждения за замърсяване в Китай вдъхновили артиста Лиу Болин да предава на живо сцените на смога.

Маскиран и носейки светлоотразителна жилетка, към която привързал 24 клетъчни телефона, Лиу предавал на живо облика на града, погълнат от смог, докато върви по улиците. Артистът и скулптор, който описва качеството на въздуха в Китай като „бедствие“, получава международно внимание с неговата поредица /“Укриване в града“/“Hiding in the city” и е сниман за модни кампании от Ани Лейбовиц.

Уен Фанг: Maskbook

Уморена от чувството на безнадеждност пред замърсяването на въздуха в Китай и притеснена за здравето на детето си, артистката от Пекин Уен Фанг се отбранява по единствения начин, по който може – чрез изкуство.

Тя се включила в глобален арт-проект за климата – „Мaskbook”, поредица от изображения, чиито обект е маската на замърсяването, станала символ на реалните страхове, които градските жители срещат в Китай, и я претворяват в абсурдно произведение на изкуството.

Наименованието идва от шегата, която китайците използват за Фейсбук: „В Китай, тъй като всички носим маски заради замърсяването, казваме, че за нас Facebook трябва да бъде прекръстен на Maskbook”.

В проекта участват над 1500 души от цял свят, всеки от които прави свой уникален дизайн на маска.

„Смятам, че индивидуалното участие е от значение. Специалното на Maskbook е, че всичко идва от обикновени хора от всякакви раси и националности.“, казва Уен Фанг.

Жанг Линглинг: С аромат на смог

Всички знаем как изглежда замърсяването на въздуха, но как можем да го изживеем ако не сме там? Миризмата може да бъде изключително въздействаща, както Жанг Линлинг разбира от разговорите си с хората, живели в смог, и техните описания на това, което са вдишали

Имайки това предвид, с помощта на приятел, тя създала първия по рода си парфюм с аромат на смог- миризма, която според  изследваните лица напомняла на яйца, гнила риба и горящ алкохол.

С направата на парфюма и представянето му на хора от Шанхай, Жанг иска да напомни, че замърсяването на въздуха е постоянен проблем, дори когато не можеш да го видиш.

Конг Нинг: Омъжи се за Синьото Небе

Когато нивата на замърсяване на въздуха стигат до нови висоти, пекинската артистка Конг Нинг може да бъде открита при най-известните забележителности в града и по улиците, в необикновени рокли, които сама създава.

През декември 2015 година тя излиза в сватбена рокля, окичена със стотици маски за замърсен въздух, призовавайки хората в Пекин да използват градския транспорт вместо да допринасят за задушаващия смог, карайки колите си. Предната година тя е била заснета пред Пекинския изложбен център в друга сватбена рокля с десетметров шлейф, изписан с думите „Омъжи се за небето“.

Най-удивителният ѝ външен вид е създаден в отговор на оранжевата тревога на правителството, когато се появила в историческата Кула на тъпаните в Пекин, облечена в рокля, покрита с ярки оранжеви конуси.

Подходът на Конг Нинг произхожда от идеята, че „Хората и природата сме едно цяло. Трябва да покажем, че обичаме околната среда“.

Анна МакГърк е редактор за Грийпийс Източна Азия

Превод: Боряна Ботева