Informační materiály

Stránka - 18 září, 2007
Nepřehlédněte: Registr GM kontaminace

Průvodce spotřebitele: jak nakupovat potraviny bez GMO (poslední aktualizace: 17.11.2006)

Útvar pro odhalování GM zločinů

Geneticky modifikované organismy (GMO) a ekologické zemědělství

Zamyšlení
Otázka zní jednoduše: chcete, aby několik korporací mělo monopolní vlastnictví nad světovými dodávkami potravin?

Genetické znečištění - množící se noční můra

Pět mýtů o GMO
V českých médiích se stále častěji mluví o problému geneticky modifikovaných organismů (GMO). Argumentace ve prospěch pěstování GM plodin je na první pohled velmi přesvědčivá a není těžké jí podlehnout. Biotechnologické firmy se nám snaží vštěpit 5 základních pravd" o GMO, které se však v konfrontaci s realitou a zdravým rozumem ukazují jako pouhé mýty.

Monitoring geneticky modifikovaných plodin:
Evropská komise není schopna chránit členské země EU Greenpeace obvinilo Evropskou komisi, že vystavuje členské země EU riziku zamoření geneticky modifikovanými (GM) plodinami a podkopává bezpečností a ochranné mechanizmy v rámci EU.

Kukuřice v České republice

Vitamín A: Přírodní zdroje versus "zlatá rýže"

Protokol o biologické bezpečnosti
Úmluva o biologické rozmanitosti patří k jedněm z nejvýznamnějších mezinárodních smluv. Byla přijata na konferenci OSN o životním prostředí v roce 1992 v Riu de Janeiro v Brazílii. Jejím hlavním cílem je chránit druhovou rozmanitost života na Zemi. Možná rizika uvolnění geneticky manipulovaných organismů do prostředí vedly smluvní strany úmluvy k tomu, že v roce 1995 rozhodly o vypracování tzv. Protokolu o biologické bezpečnosti (Biosafety Protocol). Ten by měl upravovat pravidla pro vývoz a dovoz živých geneticky modifikovaných organismů. Velký důraz je přitom kladen na zemědělské plodiny.