Rajské pralesy

Stránka - 15 září, 2009
Jen 20 procent světových pralesů zůstává zachováno ve velkých, neporušených plochách. Mezi nejohroženější pralesy patří `Rajské pralesy`. Táhnou se z Jihovýchodní Asie přes Indonésii až k Šalamounovým ostrovům v Tichém oceánu.

Pouze v rajských pralesech můžete dosud potkat orangutana.

Tato nádherně různorodá oblast je domovem stovek domorodých kultur a živočišných i rostlinných druhů, které se nikde jinde na Zemi nevyskytují. Na ostrově Nová Guinea, který je druhým největším ostrovem na světě, se nachází největší souvislé pralesní plochy v asijskopacifickém regionu. Území strova je rozděleno do dvou částí: indonéské Papuy na západě a Papuy - Nové Guinei na východě.

Rajské pralesy obsahují ekosystémy tropických deštných lesů, mangrovových porostů, pobřežních a bažinných lesů. V sušších oblastech a v horách se skvěle daří monzunovým a opadavým lesům. Posledně jmenovaná prostředí jsou domovem úžasného počtu endemitních rostlinných a živočišných druhů. Jde například o orangutana, tygra sumaterského nebo největší květinu na světě, metrovou rafflesii.

V Rajských pralesech ovšem žijí také lidé. Jejich hluboký vztah k lesu, nezbytný pro kulturní, spirituální a fyzický blahobyt, se po tisíce let nezměnil. Diverzita těchto kultur je mimořádná. Samotní obyvatelé Nové Guinei hovoří více než tisícem jazyků. To představuje zhruba jednu šestinu aktuálně existujících živých jazyků na Zemi.