Nezvladatelné chemikálie

Stránka - 15 září, 2009
Vlády a průmysl ztratily kontrolu nad šířením nebezpečných chemických látek. Syntetické chemikálie škodlivé pro lidské zdraví jsou natolik rozšířené v životním prostředí, našich domovech a předmětech každodenní potřeby, že jsme nepřetržitě vystaveni působení toxických látek. Výsledkem tohoto stavu je kontaminace našeho vlastního těla nebezpečnými chemikáliemi.


Móda Sin Toxicos

Módní průmysl se netěší příliš velké úctě ochránců přírody. Jednou z výjimek byla módní přehlídka Móda bez toxických látek, pro jejíž realizaci se s Greenpeace spojilo několik známých módních domů a značek. Zemi by nemělo naše oblečení, jakkoliv drahé, nic stát.

Naše životní prostředí: Zdá se, že na naší planetě nenajdete žádnou oblast, která by nebyla znečištěna toxickými látkami. Výzkumy ukazují, že kontaminovány jsou dokonce i ryby a velryby chycené stovky kilometrů od břehu nebo v odlehlých oblastech daleko od jakéhokoliv průmyslu (vysokohorská jezera, Aljaška). Dešťová voda v Evropě je znečištěna škodlivými chemikáliemi, které se přidávají do spotřebního zboží. Nedávná studie odhalila kontaminaci úhořů ve sladkovodních ekosystémech Evropy. Obavy o tento kdysi hojný druh vzrůstají, neboť jeho stavy nyní prudce klesají.

Naše domovy: Testy prokázaly, že prach v domácnostech po celé Evropě je zamořen nebezpečnými syntetickými látkami. Přineseme-li si tyto látky do našich domovů společně se zařízením bytu, vystavujeme se jejich dlouhodobému pomalému působení. Po celé Evropě jsou domácnosti zamořeny nebezpečnými syntetickými látkami. Chemikálie, které se přidávají do předmětů každodenní potřeby (koberce, nábytek, elektronika, hračky a další výrobky pro děti), se mohou postupem doby uvolňovat a hromadit v prachu v našem bytě. Látky v takových výrobcích jsou málokdy označovány, takže si ani neuvědomíme, že se v nich mohou nacházet.

Naše výrobky: Nebezpečné chemikálie jsou záměrně přidávány do produktů, které denně používáme.  Elektronika, hračky, šampony, parfémy, nábytek, dokonce i dětská pyžama mohou obsahovat látky, které poškozují zdraví a vývoj. Testovali jsme širokou škálu těchto produktů na přítomnost nebezpečných látek. 

Naše tělo: Analýzy krve v pupeční šňůře potvrdily přítomnost toxických chemikálií u lidí už na samém počátku života. To znamená, že chemikálie vypuštěné do okolí dnes mohou mít vážné následky pro příští generace. Nikdo neví, kolik syntetických chemikálií zamořuje naše tělo, ale střízlivý odhad je asi 100. Díky takto vysokému počtu jsme neustále vystaveni jejich vlivu a vzájemnému působení a to může mít dopad na naše zdraví. Jak se malé dávky toxických látek projevují v našem těle a krvi není zatím zcela objasněno. Značné riziko představují zejména pro malé děti, protože jsou nejzranitelnější a některé tyto látky jsou známy neblahými účinky na vývoj plodu již v děloze matky.

Vlády až dosud dovolovaly, aby se chemické látky vymykaly kontrole. Nyní máme v Evropě, která je domovem největších chemických firem, možnost tuto praxi změnit.