Bémem zrušená Galerie Artwall ožila. Volá po řešení klimatické krize

Tisková zpráva 24/2009

Tisková zpráva - 3 září, 2009
Máte dům nebo alespoň jednu zeď? Pomozte Greenpeace upozornit na mezinárodní klimatickou konferenci v Kodani!

Na zdi Galerie Artwall (1) pod Letenskými sady dnes v noci umělci společně s aktivisty Greenpeace vytvořili uměleckou technikou clean graffiti (2) jednoduchou rovnici, která vysvětluje příčiny i řešení klimatických změn a upozorňuje na důležitost blížící se mezinárodní klimatické konference v Kodani. Do zahájení konference zbývá pouhých 94 dní a pro ochranu klimatu na zemi je považována za zásadní. O jejím významu se dočtete na nových stránkách www.klimatickezmeny.cz

Vedoucí projektu Cleanpeace Ben Jasper k akci dodal: "Návrh na zeď Galerie  Artwall vytvořila umělecká dvojice Alica Horváthová a Brano Matis, která vyhrála výtvarnou soutěž vyhlášenou Greenpeace v létě. Jsme rádi, že se do ochraně klimatu zapojili i umělci a snaží se svou činností upozornit na výjimečnou důležitost kodaňského jednání."
Greenpeace nabízí všem, kdo chtějí podpořit úsilí za zmírnění klimatických změn a mohou zdarma poskytnout znečištěnou zeď na viditelném místě jako „reklamní plochu“, že na ní zdarma vytvoří metodou clean graffiti některý z vizuálů upozorňujících na význam kodaňské konference. Vzhledem k tomu, že grafika je vytvářena selektivním vyčištěním vybraných částí zdi čistou vodou, nijak zeď nepoškozuje a je možné jí kdykoliv odstranit. Zájemci mohou Greenpeace kontaktovat na tel. čísle 224 320 448 nebo emailem na adrese:

Výsledkem kodaňské konference by mělo být přijetí nové dohody, která se stane přímým pokračovatelem Kjótského protokolu, jehož účinnost vyprší v roce 2012. Proto, aby se stihla ratifikace nové smlouvy ve všech  zúčastněných státech, je nejvyšší čas k jejímu přijetí právě letos. Jinak hrozí, že ochrana klimatu a snižování emisí skleníkových plynů přestanou být mezinárodně koordinované, ztratí potřebný právní rámec, a zadrhnou se.
Dohoda by měla obsahovat především dostatečně velké závazky ke snížení emisí skleníkových plynů pro všechny významné světové ekonomiky - tedy nejen USA a EU, ale také rozvíjející se ekonomiky, jako je Čína, Indie, Brazílie či Rusko. Greenpeace na základě poznatků klimatologů požaduje, aby se průmyslově rozvinuté země včetně EU zavázaly snížit své emise skleníkových plynů do roku 2020 o 40 % oproti roku 1990. Zároveň je zapotřebí, aby vyspělé průmyslové státy, které nesou za produkci emisí největší odpovědnost, poskytly potřebnou pomoc chudým rozvojovým zemím, které k současné situaci přispěly  nejméně, ale paradoxně jsou jí ohroženy nejvíce. Pokud má být uvedená pomoc účinná, musí podle Greenpeace dosahovat alespoň 110 miliard euro ročně.

Poděkování:
Greenpeace děkuje všem umělcům, kteří v rámci soutěže poskytli své návrhy. Galerii  návrhů můžete shlédnout zde: http://www.greenpeace.org/czech/cyber-kce/galerie_navrhu_designerske_souteze_cleanpeace 

Other contacts:

Lenka Boráková, tisková mluvčí Greenpeace ČR tel: +420 603 443 140, e-mail:
Ben Jasper, vedoucí projektu Cleanpeace (pouze anglicky)
tel: +420 775 033 865, e-mail:
Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR tel: +420 723 623 238, e-mail:

Notes:

(1)Galerie Artwall na opěrné zdi pražských Letenských sadů na nábřeží Vltavy vznikla s cílem oživit veřejný prostor Prahy. V roce 2008 byla Galerie Artwall dočasně zrušena z důvodů kontroverzní výstavy Kolektivní identita, která parodovala reklamní kampaň Prahy olympijské. Pod heslem „Všichni jsme v národním týmu“ namísto hereckých osobností doplnila proslavené tuneláře a další české „podnikatele" spojované s finanční kriminalitou, korupcí a vazbami na zdejší politické špičky.
(2)Webové stránky britského umělce Mosse http://www.reversegraffitiproject.com
(3)Uměleckou metodu Clean graffiti využilo Greenpeace poprvé v roce 2008 v Londýně, kde se uplatnila na špinavých zdech a chodnících Londýna jako součást velkého občanského protestu proti rozšíření letiště Heathrow. „Malování“ vodou na špinavý či mastný povrch - clean graffiti vymyslel britský umělec Moose. Tato technika se díky své jednoduchosti rychle rozšířila po celém Londýně.