Kanada zařadila bisfenol A mezi toxické látky, navzdory protestům průmyslu

Tisková zpráva - 31 srpna, 2010
Praha, 31. srpna 2010 - Kanada potvrdila, že chemická látka bisfenol A (BPA) bude zařazena do národního registru toxických látek a odmítla tak tlak průmyslu, volajícího po revizi kanadského postoje k této chemikálii.

Postoj kanadského ministerstva životního prostředí Environment Canada(EC) k nebezpečné látce BPA se nezměnil i přes silný tlak ze strany průmyslové lobby. Podle informací EC bude v nejbližší době bisfenol přidán na oficiální kanadský seznam toxických látek.  „Předpokládám, že dokončení procesu zařazení bisfenolu A na seznam toxických látek – tzv. Seznam I podle kanadského zákona na ochranu životního prostředí, je otázkou 8-10 týdnů“, oznámil mluvčí EC Henry Lau. (1)

Postoj kanadského ministerstva životního prostředí (Environment Canada, EC) se nezměnil ani pod silným tlakem průmyslové lobby, která se snažila zařazení uvedeného bisfenolu mezi toxické látky zabránit. Kanadský ministr životního prostředí reagoval zamítavě na dopis výkonného ředitele Americké rady pro chemii (ACC) Stevena G. Hentgese. (2) „ Podle mého názoru nepřináší vaše žádost žádné nové vědecké důkazy a informace, vztahující se k povaze a rozsahu nebezpečí, které představuje bisfenol A,“ vysvětlil ministr Jim Prentic

Řada vědeckých studií poukazuje na celou škálu zdravotních rizik způsobených expozicí bisfenolu A, a to již ve velmi nízkých dávkách, jakými jsou rakovina prsu, varlat či prostaty, astma, vývojové poruchy, diabetes a další. (3)

Tato chemikálie se ve velkém používá při výrobě polykarbonátových plastů a epoxidových pryskyřic. Je obsažena v celé řadě produktů denní potřeby. (4) Bisfenol nalezneme i ve výrobcích pro malé děti, včetně kojeneckých lahví, z nichž uniká a dostává se tak do lidského organismu a životního prostředí.  Ročně se ho vyrobí více než 3 milióny tun.

Právě účinky bisfenolu A na novorozence vzbuzovaly doposud u vědců největší obavy, a proto některé státy (Kanada, několik států USA, Dánsko, Francie) přijaly zákaz prodeje kojeneckých lahví s BPA.

Greenpeace ČR vyzvalo Ministerstvo zdravotnictví ČR, aby v souladu s principem předběžné opatrnosti, ochránilo novorozence před zbytečnými riziky a kojenecké láhve s BPA také zakázalo. Náměstek ministra zdravotnictví a hlavní hygienik Michael Vít však bohužel, na rozdíl od řady vědců a expertů, nevidí důvod v tomto případě činit preventivní kroky a batolata chránit.

„Zástupci ministerstva zdravotnictví argumentují tím, že nemají dostatek podkladů pro zákaz BPA,“ vysvětluje Jan Freidinger z Greenpeace a dodává: „ Proto je průběžně informujeme o závěrech nejnovějších studií 4) i o nových krocích ostatních států, které mají za cíl ochránit nejen malé děti, ale i dospělé jedince před účinky této nebezpečné látky.

 

POZNÁMKY PRO EDITORY: 

 

 

1) Kanadský zákon na ochranu přírody, označovaný zkratkou  CEPA (Canadian

Environmental Protection Act), byl přijat v roce 1999. Pokud látky splňují definici toxické látky dle tohoto zákona, mohou být zaneseny na Seznam I. Vláda má daleko větší možnosti látky z tohoto seznamu regulovat a kontrolovat. Více zde: http://www.ec.gc.ca/lcpe-cepa/E00B5BD8-13BC-4FBF-9B74-1013AD5FFC05/Guide04_e.pdf

 

2) Americká rada pro chemii – ACC (The American Chemistry Council), dříve známá jako

Asociace výrobců chemikálií, je obchodní asociací amerických společností zabývající se

chemickou výrobou. Své sídlo má ve Virginii. Více zde: www.americanchemistry.com

 

3) Více o bisfenolu A a jeho účincích naleznete na: www.hazardshormony.cz

 

 

4) Použití bisfenolu A

 

Polykarbonátové plasty
 (65% spotřeby)

Epoxidové pryskyřice 
(30% spotřeby)

Další použití 
(5%spotřeby)

Nárazu vzdorné glazury
Báně pouličního osvětlení
Součásti domácích spotřebičů
Komponenty elektrospotřebičů
Kompaktní disky
Láhve na více použití
Nádobí do mikrovlnky
Nádoby na potraviny a nápoje
Součásti automobilů
Jídelní příbory
Sluneční brýle
Police v lednicích

Povrchová úpravy (potahové nátěry)
Povrchová úprav konzerv a plechovek
Desky pro tištěné spoje
Kompozity 
Lepidla
Nátěrové hmoty
Laky na nehty

Pesticidní přípravky
Antioxidanty
Zpomalovače hoření
Brzdové kapaliny
Stabilizátory gumy a PVC
Vodovodní trubky
Zubní plomby
Aditivum termopapírů
Vodovodní filtry
Vyztužené trubky
Podlahové materiály
Elektrická izolace

 

4) Počet spermií u mužů se za posledních 50 let snížil o více než 50 %. Podle nové studie

Amerických expertů může pokles spermií u mužů souviset s koncentrací látky bisfenol A

(BPA) v moči. Více zde: http://www.greenpeace.org/czech/media/press-release/prulomova-studie-za-mene-spermii-muze-BPA

 

 

 

 

Other contacts:

Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR
e-mail: , tel.: 608 729 071
Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR
e-mail: , tel.: 603 443 140

Témata