Maminky společně s Greenpeace bojují za zákaz nebezpečného bisfenolu A v kojeneckých lahvích

Tisková zpráva - 2 září, 2010
Praha, 2. září 2010 – Nové vědecké důkazy (1) o škodlivých účincích bisfenolu A (BPA) se objevují jak houby po dešti, avšak Česko jen netečně přihlíží, vyčkává a bez rozpaků nechává kojence nadále vystavené účinkům této nebezpečné látky. Maminky s dětmi dnes proto zahájily sběr podpisů pod petici organizace Greenpeace vyzývající ministra zdravotnictví k zákazu prodeje kojeneckých lahví s obsahem BPA. První podpisy získaly právě před budovou Ministerstva zdravotnictví ČR.

BPA je látka, která se používá pro výrobu polykarbonátových plastů a je obsažena i v kojeneckých lahvích a dalších výrobcích pro děti. Řada vědeckých studií poukazuje na celou škálu zdravotních rizik, jakými jsou rakovina prsu, varlat či prostaty, astma, vývojové poruchy, diabetes a další, které může expozice bisfenolu A způsobit, a to již ve velmi nízkých dávkách. (2) Navíc právě účinky BPA na novorozence vzbuzují u odborníků největší obavy.  

Greenpeace vyzvalo už předchozí ministryni zdravotnictví, aby BPA v kojeneckých lahvích zakázala po vzoru dalších zemí, jako např. Dánsko, několik států USA či Kanada. Ta hodlá dokonce přidat bisfenol A na oficiální seznam toxických látek. (3) Zákaz přijal i francouzský parlament a další evropské státy o něm uvažují. (4)  

Jan Freidinger z Greenpeace k tomu dnes řekl: „Princip předběžné opatrnosti je jednou z hlavních zásad ochrany lidského zdraví a životního prostředí EU. Tato zásada říká, že vždy, když existuje riziko možného nebezpečí, je třeba jednat tak, jako by toto nebezpečí bylo reálné a to je přesně případ bisfenolu A.“ Na rozdíl od řady vědců a expertů však hlavní hygienik ČR nevidí důvod u BPA použít princip předběžné opatrnosti tak, jak ho v tomto případě aplikovalo třeba Dánsko.

Greenpeace se v červnu setkalo se zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR – hlavním hygienikem  Michael Vítem a ředitelkou  Státního zdravotního ústavu Jitkou Sosnovcovou – s cílem upozornit zodpovědné úřady na problematiku spojenou s BPA. Z jejich prohlášení vyplynulo, že nemají dostatek informací a podkladů k tomu, aby mohli přijmout kroky vedoucí k regulaci BPA.  Greenpeace proto oba úřady průběžně informuje o nových informacích či studiích opakovaně potvrzujících výhrady vůči BPA.

Greenpeace dnes zahájilo sběr podpisů pod petici za zákaz bisfenolu A v kojeneckých lahvích s cílem přimět ministerstvo přijmout neprodleně opatření k ochraně kojenců před účinky BPA  a zároveň informovat o této problematice širokou veřejnost. „Pokud státní instituce nejsou schopny účinně chránit kojence před nebezpečnými kojeneckými lahvemi, je důležité, aby o tomto zbytečném riziku věděly všichni rodiče a při nákupu sledovali, z čeho je daná lahvička vyrobená“, objasnila význam dnešní akce Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR.

Other contacts:

Kontakty:
Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR
e-mail: , tel.: 608 729 071
Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR
e-mail: , tel.: 603 443 140

Notes:

1) http://www.greenpeace.org/czech/media/press-release/prulomova-studie-za-mene-spermii-muze-BPA
2) Více o bisfenolu A a jeho účincích naleznete na: http://hazardshormony.cz/cojebpa.html
3) http://www.greenpeace.org/czech/media/press-release/bpakanada
4) http://www.foodqualitynews.com/Public-Concerns/Swedish-agencies-map-out-bisphenol-A-action-plan

Témata