České předsednictví z ochrany životního prostředí téměř propadlo

Tisková zpráva 17/2009

Tisková zpráva - 29 června, 2009
České předsednictví za sebou pomalu zavírá dveře a nastává čas bilancování. V lednu 2009, když se Češi ujímali „vlády nad Evropou“, zveřejnilo Greenpeace cíle (1), kterých by Evropská unie pod českým vedením měla dosáhnout zejména v oblasti klimatu a energetiky. Dnes vystavujeme vládě vysvědčení a hodnotíme, jak zmiňované cíle naplnila.
Klima a energetika
1. Výraznější snížení emisí v EU
Cíl: České předsednictví mělo připravit návrh dalšího snižování emisí, který by byl v souladu s cílem EU udržet růst teploty pod 2 stupni Celsia a zabránit tak nejdramatičtějším dopadům klimatických změn. Evropská unie by se v takovém případě musela zavázat ke snížení svých emisí alespoň o 30% do roku 2020 (v porovnání s rokem 1990).
Výsledek: Žádný pokrok. Řešilo se především snížení růstu HDP, nikoli snížení emisí.

2. Přechod k bezpečnému a čistému energetickému hospodářství

Cíl: Celý energetický systém EU musí být v nadcházejících letech rozvíjen tak, aby umožnil rozsáhlé zapojení obnovitelných zdrojů do evropské energetické sítě. Česká republika mohla během svého předsednictví tomuto kroku významnou měrou pomoci.
Výsledek: Česká republika tuto příležitost promeškala. Téma energetické bezpečnosti se v českém podání v podstatě zúžilo na hledání nových tras plynovodů.

3. Financování čisté výroby a ochrany lesů v rozvojových zemích

Cíl: Očekávalo se, že se v průběhu českého předsednictví EU členské státy dohodnou na vytvoření účinného a spravedlivého finančního mechanismu, který bude zajišťovat rozvoj výroby čisté energie a ochranu lesů v rozvojových zemích.
Výsledek: Češi se možná snažili o Evropu bez bariér, nicméně s bariérou, která se tyčící mezi EU a rozvojovým světem, nijak nepohnuli. Ačkoli mezi ministry a hlavami států proběhlo mnoho diskusí, česká vláda nedokázala Evropskou unii o mnoho přiblížit k ambiciózní dohodě o klimatu, která by zahrnovala pomoc rozvojovým zemím.
Výsledná známka za klima a energetiku: 4

Další důležité otázky týkající se ochrany životního prostředí:

4. Nový evropský zákon o obchodu se dřevem

Cíl: České předsednictví mělo vést diskusi mezi členskými státy EU o nedávno navržené zákonné normě o regulaci trhu se dřevem. Jako významný světový dovozce a spotřebitel dřeva by EU měla přijmout zákon zakazující vstup nelegálně vytěženého dřeva na trh EU. České předsednictví mělo zajistit, aby diskuse o této legislativě dospěla k rychlému a pozitivnímu výsledku.
Výsledek: Sladilo se, kde se dalo, ale sladká tečka v podobě úspěšné dohody se v tomto případě nekonala. České předsednictví zde neučinilo žádný zásadní pokrok a nezbývá proto než doufat, že nyní se úkolu úspěšně zhostí předsednictví švédské.
Výsledná známka: 5

5. Geneticky modifikované organismy (GMO)

Cíl: Greenpeace vyzvalo českou vládu, abychom se nezapsali do dějin jako předsednictví, které umožnilo kontaminaci evropských polí i potravin geneticky modifikovanými organismy, ale aby naopak vyslyšelo hlasy většiny Evropanů a členských států, kteří GMO vytrvale odmítají.
Výsledek:   Hledá-li Václav Klaus ideální příklad obrany národních zájmů proti vlivu evropských institucí, mohl by v GMO nalézt zalíbení. I přes snahu Evropské komise přinutit členské státy ke zrušení zákazů geneticky modifikovaných organismů, žádné národní zákazy GMO pod taktovkou českého předsednictví  zrušeny nebyly, což je pozitivní výsledek.
Výsledná známka: 2

Vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský dnes uvedené výsledky komentoval následovně: „Ačkoliv Martin Bursík byl nejlepším ministrem životního prostředí za posledních patnáct let, v evropských otázkách mu většinová rozhodnutí vlády téměř ve všem účinně svázala obě ruce za zády. Za největší úspěch tak můžeme nakonec považovat, že se Česká republika na rozdíl od minulosti nepřidala k nejhorším sabotérům evropské ochrany klimatu jako je Polsko a Itálie.  Vzhledem k původním očekáváním je to trochu málo.“

Other contacts:

Jan Rovenský, vedoucí energetické klimatické kampaně Greenpeace ČR
telefon: +420 723 623 238, e-mail:
Lenka Boráková, tisková mluvčí Greenpeace ČR
telefon: +420 739 085 118, e-mail:
Mark Braddy, tiskový mluvčí Greenpeace EU
telefon: (+32) (0)2 2741 903,

Notes:

1/ Environmentální cíle a priority
http://www.greenpeace.org/czech/kampane2/Predsednictvi_EU/Environmentalni_cile_a_priority