Greenpeace protestuje proti velrybářům ve vodách Antarktidy

Tisková zpráva - 22 prosince, 2005
TZ 55/2005Organizace Greenpeace se dnes v mezinárodních vodách kolem Antarktidy střetla s japonskými velrybáři, kteří zde provádějí lov velryb pod rouškou vědeckého výzkumu.
"Greenpeace je nenásilná organizace. Neuděláme nic, co by mohlo ohrozit vaše plavidla, zařízení či posádku. Použijeme však veškeré nenásilné prostředky k tomu, abychom vám zabránili v zabíjení velryb," sdělil Shane Rattenbury, vedoucí kampaně Greenpeace na ochranu oceánů, kapitánovi obří japonské lodi na zpracování velryb Niššin Maru ve chvíli, kdy se k japonské velrybářské flotile přiblížily lodě Greenpeace Arctic Sunrise a Esperanza.

Organizace Greenpeace se letos po pěti letech opět rozhodla protestovat proti lovu velryb přímo ve vodách kolem Antarktidy. Japonsko v polovině letošního roku ohlásilo, že hodlá více než zdvojnásobit počet velryb, které každoročně loví v těchto vodách. Kromě 935 plejtváků malých hodlá ulovit i deset značně ohrožených plejtváků myšok.

"Takzvaný vědecký lov velryb, který každoročně provádějí Japonci, je jen skrytá forma komerčního lovu. Maso z takto ulovených velryb se na japonském trhu loni prodalo za více než 50 milionů USD," řekl Marek Tomin, odborník na ochranu oceánů a poradce Greenpeace.

Mezinárodní velrybářská komise (IWC), jediný světový orgán zabývající se lovem a ochranou velkých kytovců, na svém letošním zasedání v jihokorejském Ulsanu jednoznačně odsoudila japonský lov velryb. Tento krok podpořila i Česká republika, která se po dlouhodobé kampani české pobočky Greenpeace letos stala členem IWC a připojila se k těm zemím, které prosazují rozumnou ochranu velkých kytovců.

Většina členů IWC, například USA, Austrálie, Nový Zéland a drtivá většina členských států Evropské unie, včetně České republiky, má za to, že v současné době neexistuje sebemenší oprávnění k provádění "vědeckého" lovu velryb. Řada druhů velryb se stále nachází na pokraji vyhynutí a stále ještě nemáme dostatek spolehlivých údajů o současném stavu velrybích populací.

"Vědecký výbor IWC již řadu let upozorňuje na to, že poznatky získané porcováním velryb nejsou potřebné a že existuje mnoho nenásilných metod výzkumu velryb, " uvedl Tomin.

Japonsko v posledních patnácti letech ulovilo ve jménu vědy více než 5 000 velryb.

Letošní expedice Greenpeace na ochranu velryb je součástí dosud největšího a nejambicióznějšího projektu této organizace na ochranu oceánů. Loď Esperanza v příštích dvanácti měsících obepluje celý svět, přičemž bude informovat o nejrůznějších hrozbách, kterým dnes musí čelit oceánský ekosystém.

Další informace:

Marek Tomin, odborník na ochranu oceánů a poradce Greenpeace,
tel. +420 604 237 974, e-mail: ">

Internet: www.greenpeace.org/czech/campaigns/ochrana-velryb