Prunéřov: z komína za ministrem Šebestou

Aktivisté Greenpeace dnes ukončí akci na komíně elektrárny Prunéřov a budou dál usilovat o jednání s novým ministrem životního prostředí

Tisková zpráva - 24 března, 2010
Greenpeace dnes v odpoledních hodinách ukončí nenásilnou přímou akci na komíně severočeské hnědouhelné elektrárny Prunéřov, z nějž poukazuje po tři dny na ostudné okolnosti rozhodování o projektu společnosti ČEZ na polovičatou rekonstrukci elektrárny.

Greenpeace považuje za překvapující, že ministr odmítá vyslechnout argumenty, které jasně hovoří pro vydání negativního stanoviska při posuzování vlivu rekonstrukce elektrárny na životní prostředí (EIA). Z ministrova přístupu je zřejmé, že argumenty proti záměru ČEZu nebere v potaz a neziskové organizace nepovažuje za relevantní partnery. To, že Šebesta jednání odmítl, potvrzuje ta nejhorší očekávání, že má již předem dané politické zadání dát ostudnému projektu Prunéřova zelenou.

Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR, dnes z třísetmetrového komína prohlásil: „Dokonce i největší odpůrce ochrany životního prostředí, ministr Vladimír Tošovský, zástupce neziskových organizací přijal, a sice ve sporném tématu  aktualizace Státní energetické koncepce. Nevidíme proto důvod, proč by tak nemohl učinit i ministr Šebesta, od něhož by se ve věcech životního prostředí dal očekávat vstřícnější přístup.“

Greenpeace je každopádně připraveno s ministrem Šebestou o Prunéřovu jednat a objasnit odborné argumenty, které společně s Ekologickým právním servisem již téměř dva roky předkládá. Na důkaz toho se rozhodlo dnes v odpoledních hodinách komín opustit a navštívit ministra přímo v jeho úřadu.

Greenpeace se zítra setká s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem ohledně aktualizace Státní energetické koncepce a Prunéřov bude jedním z důležitých témat rozhovoru.

 

 

Kontakty:

Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR

Tel: +420 723 623 238, e-mail:

Jan Šrytr, právník Ekologického právního servisu

Tel: +420 775 154 087, e-mail: