Rumunská vláda zakázala pěstování geneticky modifikované sóji

Tisková zpráva - 21 února, 2006
TZ 8/2006Rumunsko je první zemí, která zakázala GM plodiny poté, co byly povoleny ke komerčnímu pěstování. Rozhodnutí rumunské vlády je tvrdou ranou pro biotechnologické společnosti jako je Monsanto a Pioneer, prodávající GM osiva spolu s herbicidy.
Greenpeace uvítalo rozhodnutí rumunské vlády, domnívá se však, že by proces dekontaminace měl být zahájen již letos a nemělo by se vyčkávat až do roku 2007.

Greenpeace vyvolalo veřejnou diskusi okolo GM sóji na konci loňského roku poté, co poukázalo na nelegální pokusy s  GM bramborem a GM švestkou. EU na tomto základě upozornila na problém ve Zprávě Evropské komise o monitoringu. Rumunsko je kandidátskou zemí EU a pěstování GM sóji je v EU zakázáno. Tlak EU přiměl rumunskou vládu k rychlému jednání.

Rumunsko pěstovalo GM sóju od r. 1998 a osetá plocha narůstala bez jakékoli kontroly a legislativy. Biotechnologická lobbistická společnost ISAAA ve své výroční zprávě uvedla, že v roce  2005 Rumunsko pěstovalo GM sóju na 125 000 hektarech. Rumunská vláda hovoří o 87 000 hektarech. Tyto rozdílné informace poukazují na masivní ilegální pěstování GM plodin v Rumunsku a potvrzují obavy, že rumunské úřady ztratily v zemi nad GMO zcela kontrolu. GM plodiny se tu pěstují na zdaleka největší rozloze z celé Evropy a vytvořil se tu obrovský černý trh s GM osivem. Tato situace ohrožuje i okolní státy.  

Magdalena Klimovičová, koordinátorka genetické kampaně Greenpeace ČR, k tomu uvedla:
„Rozhodnutí  rumunské vlády ukazuje, že i země jako je Česká republika může zakázat již existující komerční pěstování GM plodin a tím zastavit rozšíření GM organismů do životního prostředí. Pouze to zajistí zdravé, geneticky nemodifikované potraviny, tak jak to požadují spotřebitelé.“

Greenpeace bude i nadále usilovat o okamžitý zákaz všech GM plodin a přijetí a uplatnění pravidel dekontaminace pro další roky.  


Další informace:

RNDr. Magdalena Klimovičová, konzultantka genetické kampaně Greenpeace ĆR, tel.: 224 319 667,
e-mail: %20">

Vladimíra Tejnská, tisková mluvčí Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 603 443 140,
e-mail: ">

www.greenpeace.org/czech/campaigns/geneticke-modifikace

 
Poznámky pro editory:
 
Dle současného průzkumu veřejného mínění, prováděného Evropskou komisí, 56% Rumunů           
věří, že GMO jsou nebezpečné a 98% Rumunů požaduje povinné značení GM potravin.
http://europa.eu.int/comm/public_opinion/archives/ebs/ebs_224_report_en.pdf
 
TZ GMO mimo kontrolu: www.greenpeace.org/czech/press/press-release/rumunsko-gmo-mimo-kontrolu