klima

Zachraňme Arktidu

Citlivé arktické prostředí ohrožují jak klimatické změny, tak těžba ropy. Jak mořský led taje, ropné společnosti ve své honbě za ropou pronikají stále dál na sever. Těžba za mrazivým polárním kruhem je však extrémně nebezpečná. Komplikují ji nízké teploty i velká izolovanost Arktidy. V případě ropné havárie by bylo téměř nemožné její následky zlikvidovat. Greenpeace se snaží bojovat proti klimatickým změnám a zastavit ropnou horečku na vrcholku světa.

Více o ochraně Arktidy zde

Ochrana klimatu a energetika

Změna klimatu je nejvážnějším problémem a výzvou, před níž lidstvo v současnosti stojí.  Není to akademický problém, ale pro miliony lidí po celé Zemi drsná realita. Většině hrozících škod však ještě dokážeme zabránit. Máme znalosti, dovednosti i technologie, abychom se z této složité situace dostali, nyní je potřeba přimět politiky a průmysl, aby rychle omezili emise skleníkových plynů. Je třeba omezit využívání fosilních paliv, zastavit devastaci pralesů a energii získávat z čistých zdrojů. Důsledky selhání v ochraně klimatu jinak pocítíme ještě za našich životů.

Více o ochraně klimatu a energetice zde

Ochrana světových pralesů

Pralesy jsou jedním z nejrozmanitějších ekosystémů, jaké věda zná. Navíc mají velmi důležitou schopnost regulace světového klimatu. 80 % původních pralesů je však již zničeno nebo poškozeno a ty zbývající jsou vážně ohroženy. Greenpeace usiluje o ukončení nelegálního a destruktivního kácení světových pralesů a o ochranu práv domorodých obyvatel i rostlinných a živočišných druhů, kteří jsou na nich závislí.

Více o ochraně pralesů

   

Bráníme naše oceány

Na oceánech závisí existence spousty živočišných a rostlinných druhů i naše vlastní existence. Navzdory tomu je drancujeme takovým způsobem, že to pro většinu lidí není vůbec představitelné. Destruktivní rybolov, průmyslové znečištění a globální změna klimatu ničí přirozené prostředí řady rostlinných i živočišných druhů a ohrožují přežití celého mořského ekosystému.

Více o ochraně oceánů zde

Toxické znečištění

Toxické látky v životním prostředí ohrožují řeky a jezera, vzduch, půdu i oceány a v konečném důsledku nás samé a naši budoucnost. Výroba, obchod, využívání a uvolňování spousty syntetických chemikálií jsou dnes považovány za globální hrozbu pro lidské zdraví a životní prostředí. Avšak světový chemický průmysl každým rokem vytváří tisíce nových chemikálií, přičemž ve většině případů nejsou vůbec známé jejich dopady na lidi ani na přírodu.

Více toxickém znečištění zde

Nejnovější aktualizace

 

Žít nebo těžit - infolist

Publikace | 16 května, 2014 v 12:08

Základní informace o územních ekologických limitech těžby hnědého uhlí a důsledcích jejich případného prolomení.

Rybí průvodce 2013

Publikace | 27 června, 2013 v 14:30

Pomozte udržet mořský život i Vy. Nakupujte ryby uvážlivěji a pečlivě je vybírejte.

Máte právo to vědět!

Publikace | 26 června, 2013 v 13:19

Od poloviny roku 2007 platí v EU nová legislativa týkající se průmyslových chemikálií, zkráceně nazývaná REACH. Ačkoli má také své slabé stránky, dává evropským spotřebitelům lepší práva. Nové předpisy poskytují lidem “právo vědět” o...

Textilní certifikáty pod lupou DETOXu

Publikace | 24 ledna, 2013 v 13:59

Od roku 2011 odhaluje Greenpeace prostřednictvím analýz povrchových vod a testováním textilií špinavá tajemství textilního průmyslu. V kampani DETOX požaduje Greenpeace po světových oděvních značkách, aby přešly na čistou výrobu.

Špinavé prádlo 3

Publikace | 23 března, 2012 v 10:35

Nový výzkum Greenpeace International ukazuje, že zbytky nebezpečných chemikálií nonylfenolethoxylátů (NPEs) používaných v textilním průmyslu zůstávají v mnoha kusech oděvů, jež prodávají největší mezinárodní módní značky. Vypráním se z nich...

Externí náklady prolomení limitů těžby na Mostecku

Publikace | 21 února, 2012 v 11:29

Studie “Externí náklady prolomení limitů těžby na Mostecku“ předkládá vyčíslení zdravotních a environmentálních dopadů (tzv. externích nákladů) z možného využití hnědého uhlí, které je lokalizováno vně územně ekologických limitů v hnědouhelných...

Špinavé prádlo

Publikace | 29 července, 2011 v 10:27

Studie s přiléhavým názvem Špinavé prádlo vznikla na základě nedávného šetření Greenpeace, jež se zabývalo podílem textilního průmyslu na toxickém znečištění vod v Číně.

Nesplachujme pralesy

Publikace | 11 března, 2011 v 16:27

Lesy rostou na Zemi již více než 350 milionů let. Během této doby se staly kolébkou pro miliony druhů rostlin i živočichů včetně člověka, stabilizovaly zemské klima a udržovaly vhodné podmínky pro život. Toto vše dokázaly navzdory tomu, že byly...

1 - 8 z 8 výsledky.