Co můžete udělat?

Stránka - 26 března, 2014
Bez oceánů by život na zemi nebyl možný. Napomáhají při tvorbě vzduchu, který dýcháme, ovlivňují počasí a jsou domovem pro závratných 80 procent všeho života na Zemi. Jak je již známo, lidské aktivity významně narušují harmonii oceánů, a tak vám navrhujeme několik jednoduchých kroků, které můžete učinit, abyste nám je pomohli zachránit.

1. Sledujte, co jíte!

Watch what you are eating

Vyhněte se nákupu mořských produktů, které pocházejí z oblastí s přemírou rybářské aktivity, nebo byly uloveny za pomocí destruktivních rybářských metod. Zkontrolujte Červenou listinu zde.

Vyžadujte, aby váš supermarket nabízel takové značky tuňáka, které pocházejí z trvale udržitelných zdrojů. Vyhledávejte tuňákové konzervy s nápisy: „Pole and Line“ nebo „Hand-Caught“.

Pokud spatříte ohrožené druhy na jídelníčku nebo na pultu s mořskými plody, vyjádřete své znepokojení.  

2. Čím méně plastů používáte, tím méně jich může skončit v moři

Use less plastic

Můžete například upřednostňovat pití kohoutkové vody z lahví na opakované použití, nebo si s sebou vzít svůj oblíbený hrníček do místní kavárny. Namísto jednorázových obalů na jídlo, nákupních tašek a piknikových sad, používejte produkty na vícero použití. Snažte se věci recyklovat a opakovaně používat tak často, jak jen to jde.

3. Snižte svou spotřebu energie

Use less plastic

Abychom snížili dopady klimatických změn na oceány a jejich okyselování, musíme spotřebovávat méně fosilních paliv. Proto alespoň jednou týdně zanechte své auto doma, a častěji hustěte jeho pneumatiky. Uvědomte si, jak používáte elektřinu v domácnosti a v zaměstnání. Přejděte na energeticky efektivní žárovky a všechny spotřebiče a přístroje, které zrovna nepoužíváte, vytahujte ze zásuvky, nebo používejte prodlužovací kabely s vypínačem.

4. Udržujte pláž v čistotě!

Use less plastic

Toto by mělo být samozřejmé, ale i přesto vás prosíme, neodhazujte odpadky na pláž nebo do moře. Buďte aktivní a osobně se zapojte při sběru odpadků na pláži. To můžete učinit buď jednotlivě anebo se připojit k dobročinné brigádě. Pokud kouříte, prosím používejte popelníky a nikdy nesplachujte své nedopalky do toalety, protože tak doputují až do moře, kde tvoří jednu z hlavních přísad znečištění našich pláží.

5. Cestujte zodpovědně

Use less plastic

Pro svou prázdninovou destinaci si zvolte zemi, která podporuje oceánské rezervace. Vždy hledejte ekologicky nejšetrnější možnost a vyhněte se létání, kdykoli je to možné, nebo vykompenzujte svou uhlíkovou stopu podporou projektů čisté energie. Nekupujte suvenýry a šperky vyrobené z korálů, doplňky do vlasů z želvích krunýřů a další produkty z jiných ohrožených mořských druhů jako například žraloka.

6. Nepřidávejte další znečištění!

Use less plastic

Ať bydlíte od moře jakkoli daleko, vaše odpadní voda si nakonec svou cestu do oceánu vždy najde. Proto používejte biologicky odbouratelné prášky na praní, čistící a zahradnické prostředky bez chemikálií, nebo jednoduše sáhněte po netoxických variantách jako je ocet, jedlá soda nebo šťáva z citrónu.

7. Myslete na ochranu oceánů i při péči o svého domácího mazlíčka

Use less plastic

Stelivo pro kočky nikdy nesplachujte do toalety a nekupujte mořské ryby chycené v přírodě.

8. Staňte se obráncem oceánů a nastartujte změnu ve své komunitě

Use less plastic

Rozšiřte své znalosti o oceánech, mořském životě a o důležitosti mořských rezervací, a pak tyto znalosti sdílejte a poučte a inspirujte tak ostatní.

I vy můžete pomoci vyvolat změnu. Zkontaktujte své místní politiky a sdělte jim, že podporujete mořské rezervace a jiné projekty na ochranu moří. Volte strany, které myslí na životní prostředí.

9. Připojte se k hnutí Greenpeace

Use less plastic

Můžete se stát dobrovolníkem nebo nabídnout podporu finanční.

10. Sdílejte tyto informace s rodinou a přáteli

Sdílejte na Facebooku Sdílejte na Twitteru

 

Tags