Stop nelegálnímu rybolovu

Stránka - 24 září, 2012
Vlády všech zemí světa by měly činit vše pro to, aby stíhaly a trestaly pytláky a ty, kteří s nimi obchodují. Místo toho však jen nedostatečně kontrolují úlovky a doklady rybářů, kteří vplouvají do jejich přístavů. Tyto povinnosti přitom vyplývají z řady mezinárodních závazků.

Úlovky se také často předávají přímo na otevřeném moři velkým nákladním či zpracovatelským lodím s chladícími úložnými prostory. Zde jsou smíchány s legálně chycenými rybami a posléze „legalizovány“ na trzích v přístavech jako je například Las Palmas na ostrově Gran Canaria nebo Suva na ostrově Fidži. Nelegální rybolov je možné zastavit.

Vlády mohou zakázat vydávání krycích vlajek a odmítnout rybářům porušujícím pravidla a společnostem, které s nimi obchodují, vstup do svých přístavů. Potřebujeme vytvořit politickou vůli k tomu, aby vlády vytvořily a prosazovaly účinné nástroje k ochraně oceánů.

V rámci boje proti nelegálnímu rybolovu spojilo Greenpeace síly s organizací Environmental Justice Foundation. Společně odhalují aktivity pirátských rybářských flotil, které bez povolení decimují zásoby ryb na celém světě.

Společně žádáme, aby jednotlivé státy nepovolily těmto pytlákům vstup do svých přístavů, znemožnily jim prodej zboží na trzích a potrestaly společnosti, které s nimi spolupracují.

Černá listina rybářských společností