Tygr sumaterský

Stránka - 27 srpna, 2013
Tento poddruh tygra žije v horských, bažinatých a ve zbývajících nížinných pralesích pouze na indonéském ostrově Sumatra, kde podle odhadů přežívá nanejvýš posledních 400 jedinců. Dorůstají délky až 2,5 m, výšky 60 cm a váhy 100-140 kg (samci), resp. 75-110 kg (samice).

 

Životní prostor tygrů je v poslední době drasticky redukován vlivem těžby dřeva a odlesňováním kvůli prostoru pro pole, plantáže a lidská osídlení. Dnes na Sumatře zůstává jen okolo 130 000 km² území, které je vhodné pro život tygrů.  Nějakým způsobem chráněna je asi jen třetina z toho.

Nicméně ani v chráněných oblastech nepanují ideální podmínky. Tyto oblasti jsou často obklopeny vykácenými plochami, čímž dochází k izolaci jednotlivých tygřích populací. Tím je znesnadněna vzájemná komunikace a výměna genetické informace mezi jednotlivými tygry.

 

Destrukce přirozeného prostředí způsobuje nejen úbytek tygrů, ale také jejich kořisti. Proto jsou tygři nuceni vydávat se za potravou do blízkosti lidských sídel, kde loví dobytek a domácí zvířata. Často tak dochází ke zraněním či zabitím lidí, což má za následek nenávist místních obyvatel vůči tygrům, která často vyúsťuje v jejich zabíjení. 

Většina tygrů je však stále lovena kvůli zisku z jejich kůží či kvůli kostem pro potřeby tradiční čínské medicíny. Pytláctví je podle studií zodpovědné za 78 % všech mrtvých tygrů, což znamená minimálně 40 jedinců upytlačených za rok.