Jaderná elektrárna Temelín (JETE)

Jaderná elektrárna Temelín ležící asi 24 km severně od Českých Budějovic vyrábí elektřinu ve dvou blocích pomocí tlakovodních reaktorů VVER a se svým instalovaným elektrickým výkonem 2000 MW patří mezi největší zdroje elektrické energie v České republice. Podíl elektřiny z Temelína na její celkové produkci v České republice se pohybuje okolo 12 %.

Plány na výstavbu JETE byly připraveny již v sedmdesátých letech minulého století, samotná stavba začala v roce 1987. Po roce 1989 se změnily politické, ekonomické a dodavatelské podmínky v zemi a stavba se začala protahovat. Proti dostavbě protestovaly nejenom ekologické organizace, s projektem nesouhlasila i část politiků a veřejnosti. Jaderná elektrárna Temelín však byla nakonec dostavěna a uvedena do provozu v roce 2000, resp. v roce 2002. Náklady na její výstavbu se vyšplhaly na 98 miliard korun, tedy na pětinásobek předpokládané ceny.            

V současné době probíhá tendr na výstavbu nových dvou bloků v Temelíně. Kritici přitom zdůrazňují otázku, zda ČR tyto nové bloky potřebuje. Příprava totiž probíhá v situaci, kdy Německo od jaderné energetiky odstupuje, Rakousku zvažuje zákaz jejího dovozu a členské státy EU se stále výrazněji orientují na zvyšování energetické účinnosti a rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Investice do nového Temelína by se tak mohla ukázat jako iracionální a absurdní: předpoklad vlády, že energii budeme vyvážet, pravděpodobně narazí na novou energetickou orientaci ostatních evropských zemí, a nalití obrovského objemu peněz do jaderné technologie tak může Česku přinést především odtržení od směru, kterým se vydaly vyspělé země, ztrátu konkurenceschopnosti a izolaci. Prostředky, které by spolkl Temelín, by totiž chyběly v oblasti obnovitelných zdrojů, jejichž rozvoji by hrozilo dlouhodobé zablokování.

Zahraniční zkušenosti ukazují, že výstavba reaktorů nového typu, které mají stát i v Temelíně, je provázena ohromným množstvím problémů a raketově narůstající cenou. Využívání jaderné energie s sebou navíc nese celou řadu rizik

Jaderná elektrárna Dukovany (JEDU)

Jaderná elektrárna Dukovany je první provozovanou jadernou elektrárnou na území České republiky a je umístěna přibližně 40 km jihozápadně od Brna. Jejím provozovatelem je stejně jako u Temelína skupina ČEZ. V Dukovanech stojí 4 bloky s reaktory typu WER 440.

První blok byl uveden do provozu v roce 1985.  Za oběť výstavbě padly tři obce – Skryje, Lipňany, Heřmanice – které se nacházely na území projektovaného komplexu.

Přestože její provozovatel i Státní úřad pro jadernou bezpečnost zdůrazňují, že elektrárna patří mezi nejbezpečnější na světě, patří naopak právě bezpečnost mezi její největší problémy: vzhledem k chybějící ochranné obálce reaktoru (tzv. kontejnmentu) a svému stáří se řadí k těm nejrizikovějším jaderným elektrárnám.

I Dukovany se pravděpodobně stanou předmětem zásadního sporu o budoucnost české energetiky: ministerstvo průmyslu a obchodu totiž chystá projekt na prodloužení jejich životnosti a stavbu jednoho nového bloku.  

Nejnovější aktualizace

Detect language » Czech