Jaderná elektrárna Temelín (JETE)

Jaderná elektrárna Temelín ležící asi 24 km severně od Českých Budějovic vyrábí elektřinu ve dvou blocích pomocí tlakovodních reaktorů VVER a se svým instalovaným elektrickým výkonem 2000 MW patří mezi největší zdroje elektrické energie v České republice. Podíl elektřiny z Temelína na její celkové produkci v České republice se pohybuje okolo 12 %.

Plány na výstavbu JETE byly připraveny již v sedmdesátých letech minulého století, samotná stavba začala v roce 1987. Po roce 1989 se změnily politické, ekonomické a dodavatelské podmínky v zemi a stavba se začala protahovat. Proti dostavbě protestovaly nejenom ekologické organizace, s projektem nesouhlasila i část politiků a veřejnosti. Jaderná elektrárna Temelín však byla nakonec dostavěna a uvedena do provozu v roce 2000, resp. v roce 2002. Náklady na její výstavbu se vyšplhaly na 98 miliard korun, tedy na pětinásobek předpokládané ceny.            

V současné době probíhá tendr na výstavbu nových dvou bloků v Temelíně. Kritici přitom zdůrazňují otázku, zda ČR tyto nové bloky potřebuje. Příprava totiž probíhá v situaci, kdy Německo od jaderné energetiky odstupuje, Rakousku zvažuje zákaz jejího dovozu a členské státy EU se stále výrazněji orientují na zvyšování energetické účinnosti a rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Investice do nového Temelína by se tak mohla ukázat jako iracionální a absurdní: předpoklad vlády, že energii budeme vyvážet, pravděpodobně narazí na novou energetickou orientaci ostatních evropských zemí, a nalití obrovského objemu peněz do jaderné technologie tak může Česku přinést především odtržení od směru, kterým se vydaly vyspělé země, ztrátu konkurenceschopnosti a izolaci. Prostředky, které by spolkl Temelín, by totiž chyběly v oblasti obnovitelných zdrojů, jejichž rozvoji by hrozilo dlouhodobé zablokování.

Zahraniční zkušenosti ukazují, že výstavba reaktorů nového typu, které mají stát i v Temelíně, je provázena ohromným množstvím problémů a raketově narůstající cenou. Využívání jaderné energie s sebou navíc nese celou řadu rizik

Jaderná elektrárna Dukovany (JEDU)

Jaderná elektrárna Dukovany je první provozovanou jadernou elektrárnou na území České republiky a je umístěna přibližně 40 km jihozápadně od Brna. Jejím provozovatelem je stejně jako u Temelína skupina ČEZ. V Dukovanech stojí 4 bloky s reaktory typu WER 440.

První blok byl uveden do provozu v roce 1985.  Za oběť výstavbě padly tři obce – Skryje, Lipňany, Heřmanice – které se nacházely na území projektovaného komplexu.

Přestože její provozovatel i Státní úřad pro jadernou bezpečnost zdůrazňují, že elektrárna patří mezi nejbezpečnější na světě, patří naopak právě bezpečnost mezi její největší problémy: vzhledem k chybějící ochranné obálce reaktoru (tzv. kontejnmentu) a svému stáří se řadí k těm nejrizikovějším jaderným elektrárnám.

I Dukovany se pravděpodobně stanou předmětem zásadního sporu o budoucnost české energetiky: ministerstvo průmyslu a obchodu totiž chystá projekt na prodloužení jejich životnosti a stavbu jednoho nového bloku.  

Nejnovější aktualizace

 

Žít nebo těžit - infolist

Publikace | 16 května, 2014 v 12:08

Základní informace o územních ekologických limitech těžby hnědého uhlí a důsledcích jejich případného prolomení.

Rybí průvodce 2013

Publikace | 27 června, 2013 v 14:30

Pomozte udržet mořský život i Vy. Nakupujte ryby uvážlivěji a pečlivě je vybírejte.

Máte právo to vědět!

Publikace | 26 června, 2013 v 13:19

Od poloviny roku 2007 platí v EU nová legislativa týkající se průmyslových chemikálií, zkráceně nazývaná REACH. Ačkoli má také své slabé stránky, dává evropským spotřebitelům lepší práva. Nové předpisy poskytují lidem “právo vědět” o...

Textilní certifikáty pod lupou DETOXu

Publikace | 24 ledna, 2013 v 13:59

Od roku 2011 odhaluje Greenpeace prostřednictvím analýz povrchových vod a testováním textilií špinavá tajemství textilního průmyslu. V kampani DETOX požaduje Greenpeace po světových oděvních značkách, aby přešly na čistou výrobu.

Špinavé prádlo 3

Publikace | 23 března, 2012 v 10:35

Nový výzkum Greenpeace International ukazuje, že zbytky nebezpečných chemikálií nonylfenolethoxylátů (NPEs) používaných v textilním průmyslu zůstávají v mnoha kusech oděvů, jež prodávají největší mezinárodní módní značky. Vypráním se z nich...

Externí náklady prolomení limitů těžby na Mostecku

Publikace | 21 února, 2012 v 11:29

Studie “Externí náklady prolomení limitů těžby na Mostecku“ předkládá vyčíslení zdravotních a environmentálních dopadů (tzv. externích nákladů) z možného využití hnědého uhlí, které je lokalizováno vně územně ekologických limitů v hnědouhelných...

Špinavé prádlo

Publikace | 29 července, 2011 v 10:27

Studie s přiléhavým názvem Špinavé prádlo vznikla na základě nedávného šetření Greenpeace, jež se zabývalo podílem textilního průmyslu na toxickém znečištění vod v Číně.

Nesplachujme pralesy

Publikace | 11 března, 2011 v 16:27

Lesy rostou na Zemi již více než 350 milionů let. Během této doby se staly kolébkou pro miliony druhů rostlin i živočichů včetně člověka, stabilizovaly zemské klima a udržovaly vhodné podmínky pro život. Toto vše dokázaly navzdory tomu, že byly...

1 - 8 z 8 výsledky.

Detect language » Czech