Zapojte se! Potřebujeme Vaši pomoc!

Hnědouhelná elektrárna Prunéřov je největším zdrojem znečištění ovzduší v České republice. Společnost ČEZ plánuje prodloužení její životnosti o další čtvrt století za použití nedostatečně účinné a zastaralé technologie, což znamená zbytečné emise znečišťujících látek a spotřebu stovek tisíc tun uhlí navíc ve srovnání s tzv. nejlepší dostupnou technologií.

V současné době vstoupil ČEZ do další fáze povolovacího procesu, když bylo zahájeno řízení o vydání integrovaného povolení.  Z hlediska ochrany životního prostředí se jedná o vůbec nejdůležitější řízení. Právě v této fázi by totiž měl ČEZ prokázat, že elektrárna bude splňovat požadavky na nejlepší dostupné technologie, které však z hlediska účinnosti nesplňuje. Integrované řízení dále stanovuje závazné podmínky provozu povolovaného zařízení.

Zapojte se do připomínkovacího procesu záměru a přidejte se ke Greenpeace, Ekologickému právnímu servisu, místním sdružením a lidem, kteří nesouhlasí s dalším zbytečným znečišťováním ovzduší v severních Čechách.

Jak se mohu zapojit?

Zapojit se do řízení není složité.

Naši kolegové právníci z Ekologického právního servisu pro Vás připravili dopis, který stačí vytisknout, doplnit nacionále, podepsat a odeslat Krajskému úřadu v Ústí nad Labem. Tímto krokem podáte oficiální vyjádření proti záměru a podpoříte tak místní lidi a sdružení stavící se proti zbytečnému poškozování životního prostředí severních Čech uhelným průmyslem.

Jak na to:

1. Stáhněte si dopis.

2. Vytiskněte jej, doplňte datum, své jméno, datum narození a podepište.

3. Dejte do obálky a nejpozději do 8.4.2011 odešlete (nejlépe doporučeně) na adresu:

Krajský úřad Ústeckého kraje

Odbor životního prostředí a zemědělství

Velká Hradební 3118/48

400 02 Ústí nad Labem


Budeme rádi, dáte-li nám o zaslání dopisu vědět na e-mailovou adresu .
Díky za Váš čas a podporu!

Máte-li dotazy, spojte se s námi a zeptejte se!

Chcete vědět více o kauze Prunéřov?

Cílem společné kampaně Greenpeace ČR, Ekologického právního servisu a místního sdružení Chomutov pod pokličkou ČEZ je přesvědčit ČEZ, aby důsledně respektoval českou i evropskou právní úpravu. Požadujeme proto, aby ČEZ přehodnotil svůj záměr komplexní obnovy elektrárny Prunéřov II a při její plánované modernizaci použil nejlepší dostupnou technologii pro nová zařízení s čistou účinností nad 42 %. V případě, že ČEZ tyto požadavky odmítne, žádáme, aby se výslovně zavázal, že elektrárna bude nejpozději v roce 2015 zcela odstavena.

Požadavky podpořilo přes tři tisíce Severočechů, kteří podepsali petici "Nechceme šrot v Prunéřově!". Z průzkumu veřejného mínění provedeného agenturou Factum Invenio v rámci omnibusu, pak vyplývá, že takřka dvě třetiny místních lidí si přejí, aby ČEZ při obnově hnědouhelné elektrárny Prunéřov II použil nejlepší dostupnou technologii, a to i za cenu vyšších nákladů.

Kam pro více informací

V čem spočívá problém s Prunéřovem

9 důvodů, proč je záměr ČEZu špatný nápad

Nezávislé posouzení nedostatečné energetické účinnosti

Účinnější technologie nevyjde dráž - ekonomické argumenty

Zdravotní dopady na místní obyvatele

Souhrnné informace o celé kauze naleznete na stránkách www.pohodaCEZ.cz, nebo na ZDE

Česká republika se může zbavit své závislosti na uhlí a snížit současnou vysokou úroveň smogu v severních Čechách. Podporu si zaslouží čistá, bezpečná a moderní energetická řešení, nikoli špinavý uhelný průmysl. Více o klimatické a energetické kampani se dozvíte zde.

Tags