Rok 2012 krok za krokem

Stránka - 7 února, 2013
Celý rok 2012 se nesl v duchu našich snah o odrazení firmy Shell od těžby v Arktidě. Po celém světě jsme s vaší pomocí pozvedali hlas na ochranu arktické krajiny a ukazovali jsme, jak nebezpečná může těžba v této nedotknuté krajině být. Nutno podotknout, že naše snaha byla úspěšná a v roce 2012 se nám povedlo Arktidu uchránit.

Od těžby v Arktidě neodrazujeme pouze my, na naši stranu se přidávají miliony lidí po celém světě, mezi kterými nechybí taková jména jako je Paul McCartney, Robert Redford, Annie Lennox, Pennelope Cruz a i celebrity české jako Klára Issová, Simona Babčáková, Jiří Dědeček nebo Petr Vacek. Nebezpečnost těžby ropy v Arktidě uznala i jedna z největších světových pojišťoven, Lloyds of London, která varuje investory před těžbou v této oblasti, protože případná ropná havárie představuje „výjimečné a obtížně zvladatelné riziko.“ 

Na začátku roku se aktivisté Greenpeace spolu s populární herečkou Lucy Lawless, která je známá zejména jako představitelka bojovnice Xeny, rozhodli zablokovat loď Noble Discoverer, kterou si najala firma Shell na průzkumné vrty v Arktidě. Nakonec blokádu udrželi celé čtyři dny a emaily je podpořilo téměř 200 000 lidí. Začátkem února 2013 byl každý z nich odsouzen k 120 hodinám veřejně prospěšných prací (pouze v angličtině).

Aktivisté s Lucy Lawless se nalodili na těžařskou loď Shellu na Novém Zélandu

© Nigel Marple / Greenpeace

 

V březnu 20 aktivistů Greenpeace vstoupilo na palubu ledoborců Fennica a Nordica, které měli za úkol pomoct firmě Shell s těžebními pracemi u pobřeží Arktidy. Na jejich jeřáby aktivisté vyvěsili transparenty a posádkám ledoborců rozdali košťata a lopaty – jako připomínku rizika spojeného s arktickým programem firmy Shell. Košťata a lopaty jsou totiž v současné chvíli jediným možným způsobem, jak z ledu odstranit uniklou ropu.

V červnu 2012 proběhl v Riu de Janeiro summit OSN, kterého se zúčastnili politici ze 180 zemí světa. Bohužel od minulého summitu, který se konal před dvaceti lety a kde také zaznívaly optimistické návrhy na celosvětově koordinovanou snahu o změnu přístupu k životnímu prostředí a alternativním zdrojům, nedošlo k žádné opravdové akci a zůstalo tak pouze u slov. Výkonný ředitel Greenpeace Kumi Naidoo tak vyhlásil, že mnohem větší zodpovědnost budeme muset převzít „my sami.“ Požadoval také vytvoření světové přírodní rezervace.

13. července se ředitelce holandské pobočky Greenpeace podařilo dostat až do kanceláře výkonného ředitele Shellu a vyhlásit, že Shell upouští od svých plánů na těžbu ropy v arktických vodách.

Na začátku srpna se aktivisté Greenpeace vydali spolu se svou lodí Arctic Sunrise do ruské republiky Komi, aby se přesvědčili o tom, jak probíhá těžba Gazpromu na pevninském ropném poli v Arktidě. Krajina prosáklá uniklou ropou vypadala jako noční můra. Jezera plná ropy z přetékajících řek, zamořená půda, trpící původní obyvatelé…Gazprom se zkrátka o životní prostředí nezajímá, jak dnes a denně dokazuje.

Ropné znečištění v ruské republice Komi

© Daniel Mueller / Greenpeace

 

I výkonný ředitel Greenpeace Kumi Naidoo se osobně přidal k protestům proti ruskému Gazpromu a na konci srpna spolu s aktivisty vyšplhali na plošinu Prirazlomnaja ve snaze zdržet ruského giganta od těžby v Arktidě. Po houževnatém odporu dělníků jsme se z bezpečnostních důvodů přesunuli na loď přivážející dělníky na plošinu. Přípravné práce se nám podařilo zdržet o několik dní a otázka bezpečnosti těžby se stala velkým tématem ve světových médiích.

Akce proti těžbě ropy Gazpromem v Arktidě

© Denis Sinyakov / Greenpeace

 

V polovině listopadu také Kumi Naidoo napsal otevřený dopis ruskému prezidentu Putinovi, aby bránil práva původních obyvatel Ruska, kteří bojují proti ropnému znečištění svých domovů.

Ani v České republice jsme nezaháleli. V květnu jsme v rámci první fáze naší arktické kampaně zorganizovali Arctic Tour – okružní cestu po českých městech - při které jsme veřejnost seznamovali s problematikou těžby ropy v polárních vodách a sbírali podpisy do arktického svitku.

Arctic Tour Brno 2012

 

V létě jste nás spolu s ledními medvědy mohli potkat na devíti hudebních festivalech. Připravovali jsme čerstvou kávu a čaj na solárním vařiči, dobíjeli jsme mobily čistou energií z našich solárních panelů a větrné turbíny a informovali návštěvníky o Arktidě a ostatních našich kampaních.

Letní festivaly 2012 © jozo.cz

 

13. září, v době kdy firma Shell zahájila průzkumné vrtání v Arktidě, došla ledním medvědům trpělivost. Společně s aktivisty Greenpeace přivezli na její barrandovskou čerpací stanici ohromnou vrtací soupravu a transparentem vzkázali: „Kdo jinému jámu vrtá, sám do ní Shell.“

Akce proti Shellu na Barrandově © Ibra Ibrahimovic

 

Vrtání v aljašských pobřežních vodách však nemělo dlouhého trvání. Speciální zařízení určené pro ucpání vrtu v případě havárie prasklo při testování a Shell pod intenzivním dohledem více než dvou miliónů lidí z celého světa musel vrtné práce zastavit.

Nakonec jsme se 3. října v rámci Globálního dne akcí oblékli do medvědích kostýmů a vysvětlovali na pražském Náměstí Republiky kolemjdoucím, jak absurdní je bezpečnostní plán firmy Shell pro případnou ropnou havárii v Arktidě – kbelíky, smetáky a speciálně vycvičení psi, kteří umějí najít ropu.

Globální den akcí na Náměstí Republiky © Petr Kucka www.cestounecestou.net