Stejně jako v roce 2012 se i letos brněnská lokální skupina Greenpeace zúčastnila tradičních oslav Dne Země, které pořádala Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání ve spolupráci s dalšími třiceti organizacemi. 

Den Země s Greenpeace v Brně

Akce s podtitulem Voda pro život se konala 20. dubna pod hradem Špilberk, v samém centru jihomoravské metropole. Nenechalo si ji ujít téměř 4000 návštěvníků. Pro děti i dospělé byly připraveny zábavné hry a soutěže, informační stánky i bohatý kulturní program.

Den Země s Greenpeace v BrněNa startu dostal každý dětský soutěžící vodní mlýnek bez lopatek. Ty se získávaly splněním úkolu na jednotlivých stanovištích. V cíli se potom sestavil a vyzkoušel na modelu, přesně tak, jak fungují reálné vodní mlýny.

Naše stanoviště mělo na první pohled lehký úkol. Z bazénku, který byl upraven tak, aby vypadal jako malý rybník, pomocí rybářského podběráku lovily děti plastové láhve. Jak se ovšem ukázalo, není to tak snadné a jen opravdu málokdo dokázal posbírat všechny. Nejvíce nás však překvapilo, že se děti ptaly, kdo to tak zaneřádil, že to se musí vyčistit! A taky si odnesly jednoduché ponaučení. Je velice jednoduché zahodit odpadky v přírodě nebo do vody, ale není už tak jednoduché to vyčistit a uklidit.

Kromě aktivit pro děti jsme s rodiči ale i jinými návštěvníky pohovořili o záchraně Arktidy a o drastických metodách rybolovu. Dost často se i sami dotazovali, chtěli znát podrobnosti a našlo se i několik desítek nových podpisů na Arktickém svitku.

Den Země s Greenpeace v Brně

Taktéž oceňuji úroveň debaty na téma jaderné elektrárny. Sice se za námi zastavili příznivci jádra, nicméně ve vší slušnosti se s námi bavili i čtvrt hodiny, kdy jsme si navzájem vyměnili několik názorů a nakonec se rozloučili podáním ruky.

Prostě skvěle strávený den!