Co se musí udělat, aby se svět konečně odvrátil od špinavých zdrojů energie a zavrhl uhlí ropu, plyn a jádro? Jak zajístíme ochranu našich vzácných ekosystémů uprostřed našich lesů a v hloubkách našich oceánů?

Víme, že čistá a obnovitelná energie je cestou kupředu. A jak se dostaneme tam, kam chceme?

Změna začíná u nás, u lidí.

Příliš mnoho politiků buď nechce nic dělat, nebo jsou příliš pomalí, popřípadě jen stojí v cestě. A firmy, které kvůli zisku ničí lesy a oceány, se samy od sebe také nezmění. A sami dobře víte, že společnosti, které se zoufale snaží protlačit do popředí své staromódní zdroje energie, jen tak neustoupí novému světu, kde na nich budou lidé nezávislí.

Pokrok u nich nezačíná, ten u nich totiž končí.

Každý z nás má odvahu postavit se za inovace a kreativitu navzdory překážkám, které před nás staví lidé, jimž nevadí, že jejich energetický průmysl škodí životnímu prostředí a lidskému zdraví.

Požadavky na čistější energii ale nejsou jen ojedinělými výkřiky do tmy. O uplynulém víkendu spatřil světlo světa Global Day of Action ­Celosvětový akční den. Ukázal solidaritu, kterou sdílejí miliony lidí po celém světě. Byl také oslavou jednoduchého, dostupného a okamžitého řešení­ čisté a obnovitelné energie.

V Belgii se lidé jako vy a já postavili jaderné energii.

Autor foto: Jérome Peraya / Greenpeace

V Jordánsku vědí, že obnovitelné zdroje jako vítr a světlo, jsou jedinou cestou k pokroku.

Autor foto: Mo'awia Bajis / Greenpeace

Ve Španělsku lidé házeli do vzduchu popsané polštáře.

Autor foto: Pablo Blazquez / Greenpeace

V Izraeli upozornili stovky fotbalových fanoušků a dobrovolníků z řad Greenpeace na nebezpečné ropné zájmy korporace Ofer Brothers.

Autor foto: Greenpeace

V Indonésii žádali prezidenta Jokoa Widodoa, aby poslouchal hlas lidu a postavil se proti špinavým formám energie.

Autor foto: Yudhi Mahatma / Greenpeace

A v Praze se lidé fotili na toaletních mísách, aby ukázali, že na životní prostředí nekálejí.

Autor foto: Tibor Ferencz / Greenpeace

To je jen pár příkladů ze stovek a stovek akcí, kterými lidé ve světě vyjádřili svůj názor a postavili se za to, v co věří. Nikdy v tom nejsme sami. Stačí se podívat kolem sebe.

To je ale jenom začátek. Letos ukážeme politikům, jaké jsou názory jejich voličů ještě dvakrát, aby si dobře rozmysleli, co budou říkat během pařížské konference o klimatu. Další akční dny proběhnou 26. září a 29. listopadu.

A kde budete vy, až opět jasně vykřičíme do světa svůj názor?

Sledujte nás a přidejte se.

Arin de Hoog, editor Greenpeace International

#getupand

Kontakt:

Jan Rovenský, tel: 723 623 238, e­mail: