Jeden svět

Po Praze zavítal festival Jeden Svět už i do Brna. Včera, 19. března, proběhlo slavnostní zahájení třináctého ročníku v prostorách HaDivadla. Víc než týden, do 27. března, budou v kinosálech brněnských kin hrát dokumentární filmy s lidskoprávní  tématikou doplněné o řadu zajímavých doprovodných akcí.

Jeden svět nejenže upozorňuje na lidskoprávní témata, každoročně také zdůrazňuje význam občanské společnosti. Ne nadarmo má tento ročník podtitul „Protesty, Nepokoje, Revolta“. Aby si každý mohl vybrat to své a zorientovat se ve škále nevládních organizací působících v Brně, organizátoři festivalu připravili Jarmark nevládních organizací.

V pondělí 26. března se v sále Břetislava Bakaly setkají představitelé širokého spektra nevládek. Kromě infostánků, kde si návštěvníci mohou přijít pro informační materiály, podebatovat o současných společenských a environmentálních problémech, bude na programu také prezentace činnosti organizací a možností aktivního zapojení. Nebude chybět ani brněnská skupinka dobrovolníků Greenpeace.

Právě v takových aktivitách podle mě spočívá přínos podobných akcí. Samozřejmě, samotné informování, v tomto případě prostřednictvím dokumentů, je chvályhodné, nicméně pokus o zpřístupnění aktivit nevládek a přiblížení jejich práce lidem sympatizujících s festivalem, může mít výraznější dopad, a to v dlouhodobém hledisku. Samotné vzpomínky na dokument mohou časem vyblednout. Pokud narazíte na organizaci, která vám pomůže aktivně zasahovat do problematiky navazující na myšlenky z filmu, který vás oslovil, dosáhnete krásného pokračování jeho významu pro vás osobně. Často se setkávám s lidmi, kteří mají čas i chuť v něčem pomoci, ale zatím k tomu nenašli adekvátní příležitost.

20. března 2012

Dokument "Z popelnice do lednice"

V Brně se v rámci festivalového týdne promítnou celkem čtyři desítky dokumentů, těšit se však můžeme na množství doprovodných akcí - debat či divadelních představení. Na své si přijdou i lidé nadšení pro environmentální témata. Zmíním čtyři dokumenty, jejichž anotace mě nejvíce zaujaly. Ve filmu Černobyl - Věčná noční můra dokumentarista Alain de Halleux vykresluje osudy generace ovlivněné jadernou katastrofou. Ke světlu je titul filmu pojednávajícího o sociálních aspektech těžby uhlí v Číně. Do třetice, dokument Z popelnice do lednice představuje stále více oblíbené způsoby alternativního konzumu pro ty, kteří se chtějí vymanit z principu "throw-away" společnosti (pozn.: společnost produkující příliš mnoho odpadků, a to jak ekologicky neudržitelným životním způsobem, ale také zbytečnou přemírou produkce). A nakonec, film Závod ke dnu, český dokument o sociálně-ekologických problémech od Víta Janečka. Kromě jiných v něm uvidíme vyprávět i sociologa Jana Kellera. K poslednímu zmíněnému proběhne v kině Art poslední den festivalu v úterý 27. března v 18 hodin panelová diskuse.

Kompletní program najdete na adrese festivalu Jeden svět.