Malování baneru

V dnešních ranních hodinách vylezlo 12 aktivistů z 6 evropských zemí na chladící věž polské hnědouhelné elektrárny Turow. Ta je z Liberce co by kamenem dohodil.

Lezci, mezi nimiž jsou i naši čeští aktivisté, se každou chvíli chystají vyvěsit transparent s nápisem „Uhlí a dřevo není zelená energie“.  Tato věta byla celé dva minulé týdny pouze naším vroucným přáním. Nakonec se opravdu stala skutečnou. Vyvěšení není jenom dílem lezců na komíně, ale hlavně 20 českých dobrovolníků, kteří ho stvořili. A že to byla drsná zkušenost.

Možná vypadá jako malý kapesníček na obrovském betonovém kolosu, ale transparent má celých 40 metrů na délku a 10 na šířku. Jeho jediným úkolem je sdělit veřejnosti, k jakým ekologickým nepravostem zde dochází.  Víte ale, co obnáší vytvořit tak veliký banner?

Už jen sehnat 400 m2 bílé pevné a prodyšné látky se zdálo být jako neřešitelný úkol. Čistě náhodou se to nakonec podařilo. Následovalo 3 denní nepřetržité šití na jednom šicím stroji v naší malé kanceláři. I to nakonec vyšlo. Nejhorší však bylo ještě před námi. Projektorem nasvítit na obrovskou látku celý text tak, aby byl rovný, trvalo přes noc až do poledne druhého dne. No, nemůžu říci, že bychom si užili spoustu srandy při tom, když jsme o půlnoci zjistili, že náš projektor přestal fungovat. Ani nám nebylo moc do smíchu, když jsme po celonočním rozměřování na dvoře před kanceláří nasvítili teprve první dvě písmenka a kdy začalo neúprosně svítat.

Samotné malování, už druhý den beze spánku v chladné průmyslové hale, kde jsme mohli roztáhnout jen čtvrtinu banneru, byla už jen taková legrácka. Poslední den dokonce i počasí dovolilo, abychom celý transparent roztáhli venku a domalovali. To už jsme se pak i slunili. Transparent rychle uschnul a jen, co jsme ho zabalili, vezl se na svou jedinou životní misi do Polska.

A abych nezapomněla, proč nyní aktivisté okupují polskou chladící věž?

Protestují zde proti spoluspalování biomasy a uhlí. Spalování cíleně pěstované biomasy je zásadním zdrojem trvale udržitelného tepla a energie. Ne však spolu se špinavým uhlím, navíc v uhelných elektrárnách s nízkou účinností. Na tom všem je ale skandální ještě to, že Polsko vydává tento proces za získávání zelené energie. A provozovatel Elektrownia Turów  za to ještě pobírá tzv. zelené certifikáty. Za ty už během čtyř let získal příjmy ve výši 4 miliard zlotých.

A aby toho nebylo málo, spalovaná biomasa je původem z lesů, a to nejen polských, ale např. i z Afriky. Musí tak překonat dlouhé vzdálenosti, čímž zatěžuje životní prostředí zbytečnou dopravou. Nehledě na to, že kvůli tomu dochází k plošnému kácení lesů. Každý rok se v polských elektrárnách spálí několik milionů tun dřeva smíchaného s uhlím.

A jaký máte názor na spoluspalování uhlí a biomasy vy?