Papírenský koncern Asia Pulp & Paper (APP) strávil několik posledních týdnů přesvědčováním svých zákazníků po celém světě, že svůj současný závazek k trvale udržitelnému rozvoji myslí vážně. Slib přestat kácet v oblastech přirozeného porostu a využívat pouze dřevo z plantáží může znít neinformovanému člověku slibně.

Indonéský prales

Ale naši kolegové z indonéské pobočky Greenpeace spolu s aktivisty z indonéského ekologického fóra WALHI objevili čerstvou mýtinu uprostřed území, kde provozuje plantáže firma PT Asia Tani Persada.

A přesně tohle ilustruje skutečný problém: pokud se ke slovům nepřidají i okamžité činy, které povedou ke konci kácení pralesů, nemají prohlášení firmy APP žádný význam.

Závazek koncernu APP, že zastaví kácení pralesa až do schválení plánů ochrany, však provází řada nevyjasněných skutečností. APP se totiž ve skutečnosti zmiňuje pouze o 40 % oblastí, z nichž se v Indonésii získává dřevo. Jedná se navíc o území, kde byla většina deštných pralesů vykácena již před lety.

Indonéský pralesPříslib APP, že skončí s kácením pralesa do roku 2015, je doplněn množstvím nenápadného textu pod čarou. I po tomto datu má totiž tento zpracovatel dřeva v úmyslu získávat z deštných pralesů významnou část surovin pro svou produkci. Jak je možné tentokrát firmě APP věřit, když již dříve opakovaně prohlašovala, že svou závislost na dřevě z pralesa ukončí (ovšem jen proto, aby poté neustále posouvala konečné datum, k němuž tak hodlá učinit)?

Pokud tato záležitost není dostatečným důvodem k zasetí semínka pochyb, pak je jím jistě informace, že APP plánuje výstavbu jedné z největších továren na celulózu na světě. Tu chce firma postavit v indonéské provincii Jižní Sumatra. Ve svém prohlášení o udržitelném rozvoji se ale APP o stavbě zařízení, které má v budoucnu vyrábět dva miliony tun celulózy a papíru, vůbec nezmiňuje. Tvrzení, že kácení pralesů bude zastaveno v dohodnutém termínu, tak získává obrovskou trhlinu.

Indonéský pralesV tomto kontextu je také třeba vnímat zprávu, že firma APP nyní spolupracuje s organizací The Forest Trust. Pokud ale APP není schopna kvůli produkci celulózy a papíru přestat s kácením indonéského deštného pralesa, spojení s neziskovou organizací samo o sobě ničemu nepomůže. A líbivá mediální prohlášení, jimiž halí své aktivity, jsou bezpředmětná.

Společnost APP již několik let utrácí desítky milionů dolarů na to, aby vypadala jako environmentálně odpovědná, zatímco indonéské deštné pralesy končí v papírových výrobcích na jedno použití. Důkazy přímo z terénu na ostrově Borneo naznačují, že ke skutečné změně a zastavení devastace indonéských pralesů je ještě hodně daleko. Sliby koncernu APP budeme měřit jejich činy, ne jejich slovy.

Bustar Maitar je vedoucí kampaně za ochranu indonéského pralesa, Greenpeace
Jihovýchodní Asie (Indonésie)