Kancelář Greenpeace v Istanbulu je v obležení. Nachází se přímo u Taksimu, v oblasti, kde začal pokojný protest proti likvidaci malého, avšak historicky cenného parku Gezi. Situace se změnila, když místní policie začala demonstranty brutálně rozhánět. Protest tak záhy přerostl v masové nepokoje desítek tisíc lidí a získal podporu celosvětové veřejnosti.

(c) Volkan Cagall / Greenpeace Premiér Recep Tayyip Erdogan zůstává zatvrzelý a plány na pohřbení parku nehodlá zpochybňovat. Stejně tak nadále kritizuje celý nenásilný protest. Připustil však, že reakce policie byla přehnaná. Je hodně eufemistické nazývat zásah, při kterém umírali lidé a stovky jich byly zraněny, za „přehnaný“.

Agrese ze strany policie se nevyhnula ani turecké kanceláři Greenpeace. Policie házela kanystry se slzným plynem i ke vchodu do naší budovy. Ačkoli jsme ti poslední, kdo by mohl představoval hrozbu. Jednáme nenásilně, nabízíme ošetření zraněným demonstrantům i ozbrojeným policistům, pokud ji potřebují.

Na náměstí Taksimu se scházejí další a další lidé, jiní se shromažďují po celé zemi, podpora přichází i ze světa - „Jsme v Gezi s vámi, vidíme, co se děje a jsme zděšeni brutalitou zásahu.“

Teď už nejde jen o pár stromů v parku a developerský plán na další zbytečné nákupní centrum. Surový útlak ze strany vlády, ozbrojené policejní jednotky, které na pokojné demonstranty vypouštějí slzný plyn a střílí gumové projektily, to až příliš připomíná Tahriru a Occupy Wall Street. Teď už se bojuje o základy turecké demokracie. Je to bitva o právo na nenásilný protest, o právo na vlastní názor, bitva o to, aby lidé a příroda dostali přednost před ekonomickými zájmy mocných elit.

Svoboda slova a právo na nenásilné shromažďování jsou posvátné principy, bez kterých demokracie nemůže přežít. Tyto principy musí být respektovány i tureckými autoritami. Násilí proti protestujícím musí přestat!

Pravidelné informace o nejnovějších událostech od mých kolegů z istanbulské pobočky mě částečně znepokojují i naplňují hrdostí. Naši zaměstnanci, příznivci a dobrovolníci stojí bok po boku těch, kteří požadují ochranu parku Gezi, demokracii, konec policejní brutality a dalšího násilí.

Naše kancelář se nachází na ulici Istikal – hlavní třídě vedoucí přímo na náměstí Taksim. Pouhý kilometr odsud. Protesty se rozšířily podél celé této ulice a policisté se dostávají do střetu s demonstranty přímo pod našimi okny. V důsledku používání slzného plynu a vodních děl nám byl přístup do kanceláře opakovaně znemožněn a vzduch stále připomíná spíše kyselinu.

(c) Volkan Cagali / Greenpeace

Přesto je kancelář je otevřena 24h denně a zůstane tak, dokud bude třeba. Přijímáme zraněné a vyčerpané demonstranty. Nabízíme úkryt a oddech, první pomoc zraněným. Přidalo se k nám i několik lékařů a zdravotníků. Atmosféra je napjatá, ale naši aktivisté jsou pevní ve svém odhodlání.

Turecká média nemohou plně pokrýt a zprostředkovat současné dění – po dlouhé roky jsou objektem vládní tyranie a cenzury. Ale zprávy se přesto šíří – díky sociálním sítím, od občana k občanu, od ucha k uchu. Fotky, videa a další informace zaplavují internet. Stovky kanceláří a obchodních míst v Istanbulu zpřístupnily pro veřejnost své bezdrátové připojení. Vládní pokus uzavřít mobilní datovou síť a kontrolovat unikající informace tak vyšel naprázdno. Naše týmy v Turecku pravidelně zveřejňují čerstvé informace na Twitteru a Facebooku.

Doufáme, že naši zaměstnanci, příznivci a dobrovolníci zůstanou v bezpečí, přesto je podporujeme v jejich riskantním konání. V zásadních momentech jaké teď země prožívá, musíme totiž ještě pevněji stát za svými základními hodnotami míru a nenásilí – musíme přinášet svědectví a nebát se jednat.

Ministrovi Erdoganovi vzkazuji – zastavte násilí, ukončete policejní brutalitu, uvolněte mediální kanály a umožněte tak otevřenou diskuzi o celé problematice. Svět vás vidí. Slyšeli jsme vaše oprávněné požadavky na mír na Blízkém východě. Teď musíte naplnit svá vznosná slova také ve své vlastní zemi. Žádám vás, aby se neopakovalo zamořování ulic slzným plynem a další brutální útoky posledních dní, abyste odložili gumové projektily a obušky. Násilí není v zájmu nikoho z nás.

Naše myšlenky, naše srdce a naše sounáležitost patří lidem z Istanbulu i celého Turecka. Prosím a vyzývám všechny, aby zůstali pozorní a sledovali aktuální informace o tom, co se děje. Přidejte svůj hlas k celosvětové výzvě za ukončení násilí, za zachování parku Gezi a za prosazení práva na nenásilný protest.

Kumi Naidoo je výkonný ředitel Greenpeace International.