Případ ilegálně vytěženého dřeva z Konga, které Greenpeace odhalilo na pozemku dýhárny Danzer u Mělníku, zná svého pachatele. Vlastníkem dřeva a subjektem, který tak porušil zákony tím, že uvedl na evropský trh ilegálně vytěžené dřevo, je německá firma Furnierhandel Winsen Gmbh. Potvrdila to i kontrola českých úřadů přímo v dýhárně Danzer, ke které dalo podnět Greenpeace. Kontrola sice proběhla až více než dva a půl měsíce po podání podnětu a předání veškeré dokumentace a důkazů, ale po zkušenosti s hbitostí ministerstva zemědělství (odpovědné/kompetentní autority pro oblast dřeva) je to docela slušný čas.

Ovšem odhalením vlastníka dřeva celý případ vlastně jen začíná. Koneckonců kdyby ministerstvo chtělo, může vlastníka znát druhý den po našem ohlášení celého případu. Stačilo zavolat do firmy Danzer a zeptat se, kdo že jim tam dřevo ke zpracování dovezl. Danzer totiž od samého počátku deklaroval, že bude s úřady plně spolupracovat.
První závěr kontroly, který jsme od ministerstva obdrželi, hovořil o tom, že firma Danzer je v tom nevinně a vlastníkem je zahraniční firma, a tudíž nelze nic dělat. S tím jsme se samozřejmě nehodlali smířit a obrátili jsme se otevřeným dopisem přímo na ministra, ve kterém jsme kritizovali laxní přístup ministerstva, nedostatečný rozsah kontroly a zároveň jsme požadovali protokol z provedené kontroly.
Hlavně jsme ale chtěli, aby bylo ilegální dřevo úřady zabaveno stejně jako v Německu. Překvapivou odpovědí v době vánoční bylo, že kontrola ještě pokračuje, bude uzavřena až v lednu 2014 a vše co podle našich informací nebylo kontrolováno, samozřejmě bude prošetřeno. Budiž, řeč úřednická je řeč specifická a možná jsme si jen nerozuměli. Nicméně o zabavení dřeva ani čárka. Od samého počátku o tom nechtělo ministerstvo slyšet. Důvodů, proč to nejde, dokázali úředníci vyjmenovat skutečně mnoho a změna nenastala ani s postupem německých úřadů, které v obdobném případě dřevo rychle zabavily. Ovšem i zde se blýská na lepší časy.
Během Vánoc proběhlo setkání kompetentních autorit (včetně českého ministerstva zemědělství) pro oblast dřeva s Evropskou komisí, kde naši kolegové z Greenpeace EU unit prezentovali celý případ a všeobecný závěr a doporučení dalšího postupu je, překvapivě, dřevo zabavit v součinnosti s německou kompetentní autoritou. Ta v současnosti provádí kontrolu ve firmě Furnierhandel Winsen Gmbh. Pokud dojde ke stejným závěrům jako u dvou předešlých subjektů, kterým bylo v totožném případě dřevo zabaveno, což nelze než očekávat, pak je otevřená cesta k zabavení dřeva i v Česku a potrestání viníka. To ovšem není a nesmí být konec celé anabáze.
Celý případ a hlavní důvod, proč Greenpeace dřevo sledovalo z Konga a vyvolalo tuto kauzu, byl a je otestovat funkčnost nového nařízení, které má chránit pralesy proti ilegální těžbě. A taky otestovat připravenost členských států a funkčnost implementace evropské legislativy do té národní. A protože české ministerstvo zemědělství zdůvodňuje svou laxnost a svázané ruce špatným prováděcím zákonem pro evropské nařízení, nelze než očekávat, že jedním z prvních úkolů nového ministra zemědělství bude novelizace zákona o dřevu.