Přelomový verdikt ve sporech kolem blokády na Šumavě vynesl včera krajský soud v Plzni: Podle něj policie proti blokádníkům zasahovat neměla.

Blokáda na Šumavě měla letos v červenci a v srpnu zastavit nelegální kácení stromů v oblasti Ptačího potoka. Podle Hnutí Duha a dalších nevládních organizací, které k blokádě vyzvaly, neměla Správa národního parku ke kácení potřebné zákonné výjimky. Odpovědné úřady však odmítly na toto téma diskutovat. Policie se pak na místě postavila na stranu těžařů a zasahovala proti účastníkům blokády, aniž by ohledně zákonnosti kácení padl jasný verdikt.

To nyní konstatoval plzeňský krajský soud: policie sice byla na místě blokády oprávněně, ale špatně vyhodnotila proti komu zasáhnout. Nezabývala se otázkou, zda je kácení v souladu se zákonem a naopak zakročila proti blokádě. Tu ovšem bylo podle zákona třeba považovat za veřejné shromáždění a bylo ji tedy také možno rozpustit jen za určitých podmínek a určitým postupem.

Verdikt soudu lze také interpretovat následovně: policie oprávněně zasáhla proti nesprávné skupině lidí. Vypadá to sice absurdně, nicméně se nabízí pokračování: hledání té „správné“ skupiny lidí, proti které měla policie zakročit.

Což by mohlo dosud většinový „protiblokádnický“ pohled na kácení zásadně proměnit.