Již několik týdnů se k tomu schylovalo, pak následovaly náznaky a minulý týden to konečně bylo potvrzeno. Společnost Monsanto vyhlásila, že přestane uvádět na trh v Evropské unii semena dalších geneticky modifikovaných (GM) rostlin.

Největší světová společnost prodávající osivo již v květnu naznačila, že nebude pokračovat v lobování, aby EU schválila pěstování jejích geneticky modifikovaných plodin. My však čekali na oficiální potvrzení, než jsme tomu mohli opravdu uvěřit.

Kukuřice

Monsanto a další biotechnologické společnosti se nás roky snažily přesvědčit, že geneticky modifikované plodiny jsou odpovědí na mnoho celosvětových problémů, jako jsou hladomory a klimatické změny. Nicméně tato GM semena nebyla ničím jiným, než prázdnými sliby, jejichž výsledkem byly především plodiny se zvýšenou závislostí na pesticidech a žádné očividné navýšení objemu vyprodukovaného jídla.

Po celém světě navíc vzrůstá odpor vůči geneticky modifikovaným plodinám. Nedávný výzkum v EU prokázal, že 95% občanů Evropské unie souhlasí, že „je správné“ používat produkty, které jsou šetrné k životnímu prostředí.

Kromě toho představuje využívání GM plodin také ekologický problém, protože tento druh rostlin není možné kontrolovat, což nevyhnutelně povede k následkům, které lze jen těžko předvídat.

Je stále jasnější, že američtí farmáři, kteří se rozhodli pěstovat geneticky modifikované plodiny, mají obrovské problémy. Po deseti letech pěstování plodin odolných proti herbicidům, jako je sója a kukuřice společnosti Monsanto jménem RoundupReady, vyšlo najevo, že tyto plodiny jsou špatnou zprávou pro životní prostředí, biodiverzitu i pro farmáře, kteří je pěstují. Zemědělci totiž musí používat jedovatější herbicidy, dražší osivo a navíc mají nižší výnosy.

V roce 2012 vytvořilo Greenpeace ve spolupráci s farmáři a dalšími neziskovými organizacemi ve Spojených státech a Argentině dokument, aby varovali evropské politiky a farmáře před geneticky modifikovanými plodinami firmy Monsanto.

Nicméně bitva proti GM plodinám v Evropě není ani zdaleka u konce. Celoevropské povolení k pěstování geneticky modifikované kukuřice MON810, která je v současnosti poslední GM plodinou v Evropě, vypršelo po desetileté platnosti v roce 2008. Dlouho očekáváné přehodnocení dopadu MON810 tak mělo být hotové již před pěti lety. Evropská komise by měla zveřejnit své rozhodnutí v dohledné době a měla by tak stanovit, zda bude Evropa v blízké budoucnosti prosta geneticky modifikovaných plodin nebo ne.

Obilí

Greenpeace bude pokračovat v prosazování ekologického zemědělství jako modelu produkce potravin, který respektuje životní prostředí a poskytuje dostatek kvalitního jídla pro nás i příští generace. A to aniž by přitom spoléhal na genetické inženýrství nebo škodlivé chemikálie.

Jak jsme již řekli, dříve či později tento Goliáš geneticky modifikovaných plodin padne.

Rozhodnutí společnosti Monsanto z minulého týdne je jasným znamením, že tento obr je otřesen, a to je dobrá zpráva pro vědce a výzkumníky v Evropě. Po třicet let plýtvali vědci a výzkumníci zabývající se GM plodinami po celém světě časem, úsilím, prostředky na výzkum a politickou pozorností, aniž by měli nějaké výsledky.

Doufejme, že tento krok bude znamenat, že EU přijde s nějakou skutečnou vizí pro evropské zemědělství v 21. století. Svět potřebuje řešení založená na zemědělsko-ekologických výzkumech, včetně moderních odrůd plodin bez GM, které dokáží produkovat jídlo pro všechny, budou z nich mít prospěch farmáři a bude chránit životní prostředí.

Neustoupíme, ani neustaneme. Žádáme politiky, výrobce potravin i farmáře, aby se zamysleli a přiklonili k ekologickému farmaření, jako jedinému způsobu, jak udržet naši planetu a všechny lidi zdravé.

Luís Ferreirim je vedoucím kampaně v Greenpeace Španělsko.