4 slova, 2 vzkazy, 1 věta se valila průvodem jako lavina. Od Náměstí Jana Palacha, přes Karlův most až k americké ambasádě. A nejen tam. Tato slova zněla na 436 samostatných průvodech, v 52 zemích světa z úst téměř 2 milionů lidí. Proč? 25. květen byl celosvětovým dnem proti Monsantu a geneticky modifikovaným organismům (GMO) jako takovým.

Stop Monsanto!

Monsanto je americká korporace, která vlastní monopol v obchodování s GMO. Proč jsou GMO hrozbou pro lidstvo, a nikoli řešením hladu v zemích třetího světa (jak tvrdí Monsanto), se tu nebudu moc rozepisovat. Na světě je dost jídla pro všechny, jen je špatně distribuováno. GMO tedy není řešením, zvlášť když se jím z naprosté většiny krmí dobytek, který skončí v amerických hamburgerech. Nehledě na hazard s geny, kde se nedají předpovídat přesné výsledky, mizení původních odrůd, finanční ruinování chudých zemědělců, poškozování půdy, atd…

Stop Monsanto!Naše planeta potřebuje biodiverzitu, malé a střední farmáře, organicky pěstované plodiny bez jedů, férové zemědělství, které nevlastní jedna jediná firma diktující podmínky a vlastnící patenty dokonce na původní odrůdy některých plodin. To je podle mě jediná cesta k trvale udržitelnému zemědělství. A proto jsem se 25.5.2013 zúčastnila March Against Monsanto v Praze.

V sobotu dopoledne jsem vyrazila do kanceláře s očekáváním, že budu sama. K mému milému překvapení jsem tam objevila další 2 dobrovolníky – Honzu a Michala, kterým stejně jako mně není tahle problematika lhostejná a rozhodli se strávit sobotní deštivé odpoledne pochodováním po Praze vyjadřujíce svůj názor.

Stop Monsanto!Vzali jsme si tedy slušivé vestičky „Řekni NE Genetickému experimentu“, popadli obří kukuřici a jako tři mušketýři v maskách jsme se vydali směr nám. Jana Palacha, kde průvod začínal. Už v metru jsme potkali Zola a přímo na místě se k nám s nadšením přidal kolega z dánské pobočky Greenpeace. Rozdali jsme jim další vestičky, které jsme prozřetelně vzali s sebou a prohodili pár slov se svolavatelem pochodu, který byl moc rád, že nás tam vidí. Jako komando jsme se pak společně s více než stovkou dalších protestantů a za zvuku bubnů vydali na Karlův most.

S potěšením jsem brzy zaznamenala spoustu sympatií z řad kolemjdoucích. Někteří z nich zvedali palce nahoru, jiní si s námi i zakřičeli a dvě starší paní kolem 70 let dokonce nadšeně tleskaly a chytaly se za srdce – to mě opravdu dojalo. Upřímně věřím, že všichni věděli, proč jsme tam, a pokud ne, rozdala se spousta informačních letáků (i v angličtině).

Stop Monsanto!Před samotnou americkou ambasádou nás všechny nahnali do připravené ohrádky. Prý kvůli bezpečnosti. Cítili jsme se jako ovce – jak symbolické :) . Byla jsem však velmi ráda, že to nikoho nevyvedlo z míry a nepokoušel se o nějakou agresi (jak slovní, tak fyzickou). Pochod si tak po celou dobu zachoval atmosféru nenásilí a touhy po pozitivní změně.
Následoval oficiální projev Jany z ekopartyzanka.cz, která se i v Greenpeace párkrát zapojila do některých projektů. Shrnula velmi věcně, srozumitelně a s hlubokým přesvědčením v hlase hlavní důvody pochodu proti Monsantu a GMO. Inspirovala tak další řečníky (včetně mě), aby vystoupili z davu a vyjádřili svůj názor.

Po bouřlivém aplausu jsme se pomalu rozešli – někteří pokračovali do Jazzové sekce na navazující besedu o dané problematice, někteří domů, my zpátky do kanceláře. Všichni ale s pocitem uspokojení! Hned, jak jsme dorazili na Florenc, prudce se rozpršelo. Jakoby nám fandila i sama příroda a počkala, až bude po všem. Však jsme to taky dělali pro ni.

Stop Monsanto!

 

Tento pochod nepořádala žádná organizace.

Sešli se na ní pouze obyčejní lidé ze všech koutů světa toužící po změně.

Víc takových akcí!