Den Země, Den zvířat, Den bez aut nebo bez cigaret  - tyto a mnohé další jsou známé mezinárodní dny.

Neméně důležitý a významný je i dnešek. 5. prosinec totiž OSN vyhlásila Mezinárodním dnem dobrovolníkůGreenpeace je organizace, jejíž práce by byla nemyslitelná bez pomoci dobrovolníků. Jsou to oni, kdo tráví dny a noci přípravou akce. Malují a šijí transparenty, které pak vidíte třeba na úřadě vlády, uhelném rypadle nebo komíně uhelné elektrárny.

Stojí hodiny a hodiny na informačních stáncích, aby lidem sdělili, jakým ekologickým problémům čelíme a jak se chovat šetrně k životnímu prostředí. Seznamují s Greenpeace studenty na školách. Sbírají podpisy pod nejrůznější petice.

S Greenpeace spolupracuji již několik let. Zejména mě zajímá problematika změny klimatu, energetiky a toxického znečištění. Například jsem na obchodní akademii v Ostravě přednášel o historii a kampaních Greenpeace a užitečných tipech pro ekologicky šetrné nákupy. Studenty to zajímalo a nám to přineslo řadu zkušeností o tom, jak udělat dobrou přednášku, která je zajímavá, správně načasovaná a předá potřebné informace. 
Pavel, Pardubice
 

Naši dobrovolníci mají ale i vlastní projekty. Jeden takový nese název Papír má 2 strany!, který má za úkol propagovat oboustranný tisk. 

Kromě toho, že se u Greenpeace člověk potká se spoustou fajn lidí, naučí se pár zajímavých věcí a vykoná několik úkolů, které ho mohou posunout někam dál, stane se členem týmu, který dokáže „pohnout světem k lepšímu“ mnohem více, nežli by to dokázal byť desetkrát tak velký houf jednotlivců. 
Zdeněk, Praha
 

Oblasti, kde nám dobrovolníci bez nároku na odměnu pomáhají, je ovšem mnohem víc: překládají články s ekologickou tématikou, pomáhají v kanceláři s různou administrativní prací, s grafikou, webem a nebo dělají asistenty vedoucím kampaní. Díky nim je práce Greenpeace ještě účinnější.

Protože miluji přírodu a zvířata, zapojila jsem se zhruba před rokem mezi dobrovolníky. Vždy mi udělá radost, když mohu vypomoci, třeba formou drobných administrativních prací v kanceláři (přepisování petic, malování bannerů apod.) nebo aktivnějším způsobem, například na některém z infostánků. Vyzkoušela jsem si i počítání uhlíkové stopy na mezinárodním filmovém festivalu Febiofest.
Katka, Praha

Bez dobrovolníků se neobjedou ani naše akce. Uvidíte je viset na komíně s transparentem, odebírat vzorky u výpustí nebo blokovat vlastním tělem stromy před nelegální těžbou. Někteří měli možnost vydat se i do zahraniční kanceláře Greenpeace a třeba se plavit na německé lodi Beluga II, která patří Greenpeace Německo.

Práce pro Greenpeace pro mne není jenom možnost překládat zajímavé aužitečné texty a získávat více překladatelských zkušeností, ale hlavně příležitost pomoci dosáhnout důležitého úkolu, který lidstvo právě řeší - ochraně životního prostředí.
Ondra (překladatel), Velatice
 

Milí dobrovolníci, za to všechno, co pro Greenpeace děláte, vám všem ze srdce děkujeme!!!

Pro nás je Den dobrovolníků každý den :-)

Další informace o dobrovolnictví v Greenpeace