Podívali jsme se na programy politických stran, které mají reálnou šanci vstoupit do sněmovny, jejich předvolební sliby a odpovědi na otázky a vyhodnotili, jak se staví k ekologickým problémům, jimiž se Greenpeace zabývá. Zároveň jsme ale brali zřetel nejen sliby politiků, ale i to, jak se v minulosti chovali a vyjadřovali a jak by to mohlo ovlivnit budoucí vývoj.

Strany jsou řazené podle abecedy. Hodnotili jsme je podle několika kritérií:

  • ochrana ovzduší - řeší snižování emisí nebezpečných látek? odmítají, nebo schvalují výjimky pro největší znečišťovatele ovzduší - hnědouhelné elektrárny?
  • limity těžby - podporují zachování limitů těžby na dole ČSA? podporují odpis zásob pod Horním Jiřetínem?
  • podpora obnovitelných zdrojů - podporují občanskou energetiku, tedy obnovitelné zdroje energie v rukou lidí, obcí a družstev?
  • postoj k zákazu glyfosátu - jsou pro zákaz nejrozšířenějšího světového herbicidu, který je podle vědeckých studií karcinogenní?
  • zákaz jednorázových plastů - jsou pro omezení jednorázových plastů? řešili by ho třeba zákazem plastového nádobí? mají nějaké jiné plány?

ANO

Strana neodpověděla na detailní dotazník Zeleného kruhu a poslala místo toho svůj program, který je bohužel plný zjednodušených hesel a neobsahuje konkrétní řešení. Nevíme proto, jak se konkrétně staví k výjimkám pro uhelné elektrárny a další velké znečišťovatele ovzduší či ke konkrétní podpoře obnovitelných zdrojů, i když její programová hesla jsou v těchto oblastech pozitivní. Jasné je, že pokud jde o rozšiřování dolu ČSA a odpisy zásob pod Horním Jiřetínem, postoj ANO je ukázkový. Asi ale chápete, že straně, která nese spoluzodpověnost za stále čerstvé prolomení limitů na dole Bílina nemůžeme dát z tohoto předmětu jedničku (to se týká i KDU-ČSL níže). Vzhledem k zaměření byznysu šéfa strany na zemědělství a zpracování chemikálií pak nepřekvapí odmítavý postoj k zákazu glyfosátu. ANO také nechce řešit problém plastového znečištění a jednorázových obalových materiálů.


 

ČSSD

Další koaliční strana má svá pro i proti. Nechce výjimky pro znečišťovatele ovzduší a tuto oblast docela detailně řeší. Podporuje zákaz glyfosátu, obnovitelné zdroje i občanskou energetiku. Na zachování limitů těžby nemá strana jasný názor - ve straně působí odhodlaní zastánci i odpůrci prolomení limitů. Navíc se strana již dříve podepsala pod prolomení limitů na lomu Bílina. ČSSD se také domnívá, že problém jednorázových plastů není třeba řešit, alespoň zatím ne.


 

KDU-ČSL

U lidovců nejvíce zaujme oficiální stanovisko strany týkající se glyfosátu - to se totiž naprosto mění podle toho, koho se zeptáte. Zatímco očividně existují ve straně politici, kteří by nějrozšířenější světový herbicid regulovali, navrch mají zatím lidé s podobným názorem jako ministr zemědělství Marián Jurečka. Jinak ale strana a její program vyznívá přijatelně, i když ani omezení jednorázových plastů a ani rozumný rozvoj obnovitelných zdrojů nepodporuje dostatečně.


 

KSČM

Kromě obludné a dlouhodobé podpory těžby uhlí strana tradičně selhává i v oblasti ochrany ovzduší. Ke cti jejím představitelům je, že chtějí zakázat glyfosát.


 

ODS

Strana je alespoň podle svého experta na životní prostředí Jana Zahradníka přesvědčena o tom, že by se znečišťovatelé ovzduší neměli omezovat a že by se uhelným elektrárnám měly udělovat výjimky. ODS také nechce zakázat glyfosát, snad jedině v případě, kdy by se zjistilo, že je nebezpečný. Pokud jde o jednorázové plasty, ODS se do jejich omezování nepohrne, i když Zahradník říká, že si dokáže představit opatření typu zpoplatnění plastových tašek. Občas se ovšem názory strany a jejího experta dost rozcházejí - zatímco strana oficiálně odmítá prolomení limitů na dole ČSA, Zahradník počítá s tím, že hnědé uhlí pod Horním Jiřetínem bude vytěženo. Opět zde totiž máme stranu, kde mezi představiteli najdeme jak zastánce, tak i odpůrce zachování limitů. Historie jejího vládnutí nám to jasně dokazuje.


 

Piráti

Podle dotazníků a odpovědí mají Piráti velmi svěží program, i když u některých věcí nemají ještě rozpracované podrobné kroky. Jsou pro zákaz glyfosátu, podporu domácích obnovitelných zdrojů, ochranu ovzduší i zachování limitů těžby na dole ČSA. Jen u toho omezování nadprodukce jednorázových plastů moc nevíme, co si máme představit pod nápadem zdanit externality.

 

STAN

Podobně jako Piráti vycházejí ve srovnání stran z hlediska témat důležitých pro Greenpeace i Starostové a nezávislí. Jsou pro zákaz glyfosátu, podporu domácích obnovitelných zdrojů, ochranu ovzduší i zachování limitů těžby na dole ČSA. Ovšem na otázku, zda jsou pro omezení jednorázových plastů jednou odpověděli ne a podruhé ano. Zajímavé nicméně je, že kladná odpověď obsahovala i návrh podmínek a konkrétních kroků, které by mělo omezení plastů respektovat.


 

TOP 09

Strana má dobrý směr a je silná v ochraně ovzduší a v obraně limitů těžby. V České republice je pro rozumnou podporu domácích obnovitelných zdrojů, ovšem v evropském parlamentu je členem frakce podporující tržní mechanismy, které rozvoji občanské energetiky brání. TOP 09 nepodporuje zákaz glyfosátu, ale jen jeho regulaci v zemědělství. Na otázky týkající se omezení plastového znečištění odpovídá různě.


 

Zelení

Strana během letošního roku vytvořila nový program a z hlediska priorit Greenpeace mu není co vytknout. V případě glyfosátu, občanské energetiky, ochrany ovzduší, limitů těžby i omezení jednorázových plastů strana zaujímá postoje a navrhuje řešení, které prospějí životnímu prostředí a zdraví lidí.


 

A jedna strana mimo tabulky: SPD

Na dotazník Zeleného kruhu nereagovali vůbec. Víme, že jsou proti zákazu glyfosátu a že se jim nijak zvlášť nelíbí obnovitelné zdroje. Další priority Greenpeace strana neřeší vůbec, nebo se k nim nevyjadřuje.

 

Poznámka:

Co vše jsme brali v potaz?

  • Programy politických stran
  • Odpovědi stran na dotazník Zeleného kruhu
  • Odpovědi stran na volební kalkulačku
  • Afiliace politických stran k názorovým frakcím uvnitř Evropského parlamentu
  • Veřejná vyjádření stran a jejich představitelů
  • Chování stran v minulosti, které může ovlivnit budoucí vývoj