Cesta k ekologičtější elektronice

Od roku 2006 usiluje Greenpeace o to, aby se elektronika vyráběla ekologičtěji. Vyzývá hlavní společnosti v tomto sektoru, aby redukovaly svůj dopad na životní prostředí a reagovaly na zvyšující se poptávku po ekologičtějších přístrojích. Právě teď nastal okamžik, kdy nám průmyslové společnosti musí pomoci vytvořit jinou budoucnost: ať už půjde o podporu boje proti klimatickým změnám větším využíváním obnovitelných zdrojů energie v dodavatelských řetězcích či o napomáhání budování netoxické budoucnosti pomocí eliminace nejnebezpečnějších chemických materiálů.

Publikace Zelené vynálezy: tvoříme budoucnost vydaná v září 2014 popisuje pokrok, kterého zatím průmysl dosáhl v boji proti těmto hlavním problémům ochrany životního prostředí, a ukazuje další výzvy.

Eliminace nebezpečných materiálů

Co se týče odstraňování těch nejnebezpečnějších materiálů ze svých produktů, elektronický průmysl již dosáhl velkého pokroku, a to zejména společnosti jako Apple a Nokia. V roce 2014 bylo vyrobeno podstatně více produktů, které neobsahovaly nebezpečné chemikálie, než v roce 2006. Stále však ještě nejsou na trhu žádné „bezpečné“ televize a společnosti jako Samsung nebo HP mají co dohánět.

Právě nyní je čas, aby průmysl udělal první krok k tomu, aby zbavil své přístroje nebezpečných chemických materiálů. Elektronické společnosti musí tento problém vyřešit v celém svém dodavatelském řetězci, aby eliminovaly zdravotní rizika pro zaměstnance i vliv vypouštěných chemikálií na naše vody. Aby mohly společnosti detoxikovat své dodavatelské řetězce, je třeba zcela transparentně informovat o použitých chemikáliích. Je nutné, aby eliminovaly všechny nebezpečné látky ze svých produktů, stejně jako to již učinila řada významných textilních značek po celém světě.

Snižování energetické stopy

Uhlíková stopa výroby mobilních telefonů

Od roku 2006 projevilo několik společností (zvláště Apple) ochotu přijmout energetické cíle a strategie, které zabrání klimatickým změnám. Jedná se například o přijetí politiky snižování emisí skleníkových plynů při výrobě elektroniky a rovněž užívání obnovitelných zdrojů v dodavatelském řetězci. Navzdory snížení emisí na jeden přístroj ale celková energetická stopa nadále roste a společnosti tento důležitý problém dostatečně neřeší.

Kvůli stálé poptávce po nových přístrojích energetická spotřeba při výrobě elektroniky nadále roste, zvláště ve východní Asii, kde převládá špinavá, na uhlí založená energie, která je hlavní příčinou klimatických změn. Elektronické společnosti mají rozhodující roli v energetické revoluci v této oblasti. Průmysl musí přejít na obnovitelné zdroje energie v dodavatelském řetězci, stanovit si odvážné cíle na snižování emisí skleníkových plynů, podporovat čistou energii a zároveň zajišťovat, aby naše přístroje byly tak energeticky efektivní, jak je to jen možné.

Tvoření budoucnosti

Ačkoli je pro elektronické společnosti klíčové tyto problémy vyřešit a zajistit nám netoxické přístroje využívající obnovitelné zdroje energie, je také nesmírně důležité, aby tyto materiály byly získávány zodpovědně, obaly byly vyráběny udržitelným způsobem a přístroje byly navrženy tak, aby vydržely dlouho. Ve své současné podobě je elektronický průmysl neudržitelný - systém postavený na nových zařízeních, zlepšeních a množství nebezpečného odpadu nemůže přetrvat.

Elektronické společnosti stojí v čele využívání a tvoření nových technologií a inovací. Mají tedy ideální příležitost promyslet, jak se přístroje vyrábějí a recyklují. Abychom se ujistili, že reagujeme na naléhavé environmentální problémy, potřebujeme, aby nám společnosti pomohly s tvorbou jiné budoucnosti. Budoucnosti, v níž dodavatelské řetězce užívají obnovitelnou energii, kde jsou výrobky netoxické a vyrobené z udržitelných, bezpečných zdrojů, které jsou znovu a znovu recyklovány. Abychom zajistili budoucnost naší planety a dalších generací, je nutný další pokrok. Musíme se posunout za to, o čem se dnes domníváme, že jsou hranice možností.