Loď Greenpeace Arctic Sunrise se právě plaví do Černého moře. Příští pondělí totiž v rumunském přístavu Constanta zahájí velké turné na podporu drobných rybářů, kteří loví ryby udržitelným způsobem a nedevastují oceány. Na palubě je i naše kolegyně Jana a vy můžete sledovat její palubní deník... 

Janin palubní deník - 4. a 5. den (11. a 12. března 2013)

GPS 11.března
ráno v 8 hodin N 38° 55,334 E 006° 56,334
odpoledne 17 hodin N 38° 39,204 E 010° 29,795

GPS 12.března
ráno 8 hodin N 38° 38,516 E 012° 34,021
odpoledne 17 hodin N 38° 39,580 015°C 25,785

Počasí polojasno až oblačno, 15 °C, vítr západní
Záběry z webové kamery na stěžni Arctic Sunrise

Plujeme kolem sopky Stromboli © Jana Pravdová / Greenpeace

 

Dnes ráno jsem zažila opravdu originální budíček. Probudila jsem se tak, že jsem vypadla z postele a všechny věci se mi kutálely po kajutě.

Nebylo to proto, že by začal soptit vulkán Stromboli, kolem kterého jsme právě pluli, ale protože jsme změnili kurz směr jih.

Vítr a vlny ale stále přicházely ze západu, takže se loď kymácela nejvíc od počátku plavby.

Arctic Sunrise - kapitánský můstek © Greenpeace / Jana Pravdová

 

Jsem součástí týmu „deckhandů“ (což jsou členové posádky pomáhající na lodi se vším potřebným) a v následujících dnech je naším hlavním úkolem umýt celou loď zevnitř i zvenku. Takže jsme začali výstupem na střechu kapitánského můstku po žebříku s kbelíky a košťaty. Drhli jsme palubu, stěny lodi i zábradlí. Je to vážně skvělý relax. Člověk si u toho vyčistí hlavu a může během práce do hloubky přemýšlet o svém poslání ekologického aktivisty nebo prostě jen o tom, kdy už bude oběd. :-)

Noví i staří členové posádky se musí pravidelně připravovat na rizikové situace, které mohou na lodi nastat. Takže po obědě se spustil požární alarm a kolem začali pobíhat požárníci s hadicemi. Trénovali jsme, co dělat v případě požáru, i to, jak se evakuovat z lodi.

Na lodi jsou speciální kontejnery se záchranným člunem. Říká se jim Life rafts. Musí se odjistit a spustit na hladinu, když se loď začne potápět. Všichni na sebe musí co nejdřív navléct speciální neprodyšné obleky, které jsou podle mě užitečné nejvíc v arktických vodách, a plovací vestu. Důležité je vyfouknout z nich vzduch. První důstojník Paul vyprávěl, že to jednou neudělal a všechen vzduch v obleku se mu přesunul do nohou. Když pak skočil do vody, plaval nohama u hladiny a hlavou dolů. :-) 

Yordan je z Bulharska a pracuje na Arctic Sunrise jako navigátor. © Greenpeace / Jana Pravdová

Jedna ze zemí, kam se Arctic Sunrise v rámci oceánské tour chystá je i Bulharsko. Shodou okolností je navigátorem na lodi Yordan z Bulharska. Před pěti lety jel jako stážista do Greenpeace International v Amsterdamu, kde pomáhal v týmu, který má za úkol koordinovat flotilu. V Bulharsku je pobočka Greenpeace teprve jeden rok a pracují v ní 2 lidé. Takže Yordanova cesta ke Greenpeace vedla přes Nizozemí. Ráda poslouchám všechny ty zajímavé příběhy, jak se kdo stal aktivistou.

Jestli nás Yordan úspěšně nasměroval skrz Mesinský průliv, se dozvíte v dalším blogu.