Drobounký ostrov Ko Samet je místem dlouhých světlých pláží, lesů a nádherné krajiny. Jemný bílý písek tohoto thajského ostrova a čisté modré vody, které ho obklopují, však změnil únik ropy z potrubí společnosti PTT Global Chemical na lepkavou černou masu.

Únik ropy začal v sobotu ráno, zhruba 20 kilometrů jihovýchodně od přístavu Map Ta Phut. PTT, státem vlastněný správce společnosti PTT Global Chemical,  se pokusil bagatelizovat skutečný dopad úniku prohlášením, že ropná skvrna byla „efektivně rozpuštěna.“

Ropný únik v Thajsku

Toto prohlášení se ukázalo nepravdivým ve chvíli, kdy surová ropa začala barvit do černa neposkvrněná pláže Ko Samet, které lákají miliony turistů z celého světa. Společnost PTT Global Chemical přiznala, že do vod zálivu Phrao uniklo 50 000 litrů surové ropy.

Aby toho nebylo málo, zástupce premiéra Plodprasop Suraswnadi připustil pro noviny Bangkok Post, že Thajsko není schopné se s ropným únikem vypořádat. Ústy vládního tiskového mluvčího dodal, že autority by měly hledat pomoc v blízkém Singapuru.

Podle programového ředitele Greenpeace Jihovýchodní Asie Ply Piroma je tato zpráva pro region, který nazývá „národní zásobárnou“, pochmurná.

Skutečnost je ještě pochmurnější, když si uvědomíte, že tento únik je pouze jedním z více než 200 úniků, které se v posledních třech desetiletích ve vodách Thajska odehrály. Místní ekosystém tak byl ponechán na pospas velkým ropným společnostem a nedostatečným finančním zdrojům na odstranění ropných úniků.

Ropný únik v Thajsku

Thajská pobočka Greenpeace podrobně sledovala tuto situaci a pověřil tým, aby zdokumentoval dopad tohoto úniku. Zejména se zaměřili na oblast Národního mořského parku, který zahrnuje také Ko Samet.

Greenpeace nyní požaduje, aby PTT Global Chemical přijalo finanční zodpovědnost za náklady na čistění a obnovení životního prostředí a burcuje veřejnost, aby se k této výzvě přidala prostřednictvím internetové petice. Je čas, aby thajská vláda znovu zvážila svou energetickou politiku a ukončila těžbu ropy v thajském zálivu.

Paradoxem této země je, že i když je známá pro své dech beroucí přírodní krásy, její energetická politika stále silně závisí na fosilních palivech. A to i přesto, že je k dispozici čistá energie z obnovitelných zdrojů.

Ropný únik v Thajsku

Je na nás všech, abychom tlačili na politiky, ropné společnosti a jejich akcionáře, aby ukončili naši závislost na fosilních palivech. Pro ropou nasáklé písky Ko Samet již může být pozdě, ale v Arktidě stále ještě můžeme vyrýt čáru do ledu a říct: Dál ani krok. Můžeme se spojit a dosáhnout toho, aby tohle byl poslední ropný únik.

Pomozte nám a připojte se k petici na www.savethearctic.org

Arin de Hoog je mediální specialistka v Greenpeace International