Nestává se každý den, aby vám guvernér New Yorku poslal pero.

Byli jsme velmi nadšení, když jsme obdrželi pero, které guvernér Andrew Cuoma použil při podpisu zákona, který zakazuje vlastnit, prodávat a distribuovat žraločí ploutve.

Žralok v Tichém oceánu

New York je jedním z největších odbytišť žraločích ploutví mimo Asii. Schválení tohoto zákona znamená, že se osmý stát Spojených států přidává k třem americkým teritoriím v Pacifiku, které přijaly zákony na ochranu žraloků, a vyslovily se tak pro zachování zdraví celosvětových oceánských ekosystémů.

„Je mi velkým potěšením, že vám mohu představit pero, kterým guvernér schválil zákon A 1711 B,“ napsal člen shromáždění Alan Maisel. „Úspěch naší tříleté kampaně byl přímým důsledkem společné snahy zákonodárců a právníků, která vyvrcholila činy guvernéra. Tohoto bychom nedosáhli bez trvalé a účinné snahy koalice organizací za práva zvířat, organizací na ochranu přírody a environmentálních organizací.“

Na schválení zákona spolupracovalo se zákonodárci více než tucet organizací.

Podpořte ochranu oceánů

Predátoři jsou v ekosystémech nenahraditelní a žraloci hrají nezastupitelnou roli v rovnováze potravního řetězce a ve zdravém fungování celého ekosystému. Bohužel lidé každý rok zabijí odhadem 100 milionů žraloků.

Několik zemí včetně Nového Zélandu, Španělska a Spojených států pokračuje v jejich zabíjení a vývozu masa. Kromě přímého vybíjení jsou žraloci také často chyceni jako nechtěný úlovek spolu s rejnoky a mořskými želvami. Stávají se tak obětmi společností lovící tuňáky, jako je Starkist a Chicken of the Sea.

Newyorský zákaz je velkým krokem tím správným směrem v ochraně moří. Jsme nadšení, že jsme součástí dějin.

STAŇTE SE TAKÉ OCHRÁNCI OCEÁNŮ

John Hocevar - zkušený mořský biolog a kampaňér, průzkumník a mořský vědec. John pomohl vyhrát několik významných vítězství pro ochranu mořského prostředí, od roku 2004 je vedoucím oceánské kampaně Greenpeace.