Flotilu Greenpeace tvoří kromě velké trojky Rainbow Warrior III, Arctic Sunrise a Esperanza i dvě menší lodě - holandská motorová loď Argus a německá plachetnice Beluga II, na které strávím příští dva měsíce jako deckhand (budu pomáhat se vším, s čím bude třeba).

Beluga II

Beluga II se představuje

Tato loď byla jako první postavena přímo pro Greenpeace a v provozu je od roku 2004. Na její 33 metrů dlouhé a 6 metrů široké palubě je místo až pro dvanáctičlennou posádku. Vpřed ji pohánějí 4 plachty, jejichž rozloha je víc než 320 m2, a které nesou dva sedmadvacetimetrové stěžně. Ploché dno jí umožňuje plout po moři i řekách. Celá loď se nese v duchu Greenpeace – „eko“ jsou nejenom aktivisté na její palubě, ale i samotná Beluga. Všechna světla jsou typu LED, veškeré dřevo má certifikát FSC, olej v hydraulickém systému pro plachty je rostlinný – pokud se z něj tedy na moři pár kapek ztratí, rozloží se v řádu týdnů. Kromě toho už samotná povaha Belugy II ladí s myšlenkou Greenpeace. Co víc si přát než loď která při příznivých podmínkách může vypnout motor a nést se po vodě jen díky větru a napnutým plachtám?

A když zrovna panuje bezvětří? Pak přijde ke slovu motor, ale ne tak ledajaký. V útrobách Belugy totiž nespočívá klasický lodní motor, ale dva speciálně upravené z nákladních aut, které mají nižší spotřebu paliva i menší produkci emisí. Pokud je motor v chodu, pohybujeme se rychlostí do 5 uzlů. Už při 8 uzlech je totiž spotřeba dvojnásobná. Hlavní motor pohání loď a dodává jí elektřinu, přídavný slouží jako generátor a v případě nutnosti zvládne vyrobit elektrickou energii pro náročnější spotřebiče na palubě. A protože občas vyrobíme víc než je zrovna třeba, nadbytečná energie se ukládá do akumulátorů pro pozdější využití.

Beluga II

Dalším plusem je uzavřený vodní systém. To znamená, že odpadní nádrž je větší, než je běžné, protože její obsah nevypouštíme do moře (řeky), ale vozíme si ho s sebou a odčerpáváme z lodi na místech pro to určených na pevnině. Toalety tu mají manuální pumpu, která umožní pro splachování nabrat vodu z moře a nenutí nás k tomu používat pitnou. Kéž by se tento osvícený způsob využití vody rozšířil více i na souši. A když z přístavu při odlivu voda zmizí úplně a není co pumpovat? To už si asi domyslíte... ;-)

A co nás čeká příště? Vyplouváme... ;-)