Narušili jsme nóbl večírek společnosti Shell, který se konal v Národní galerii (již druhým rokem po sobě). Tentokrát jsme Shellu pomohli představit nový umělecký exponát Annus Horribilis: New works in oil (olejomalbu ztroskotané ropné plošiny Shellu). Shell sice pozastavil své plány v Arktidě, ale my nepřestaneme, dokud nebude zcela mimo jejich dosah.   

Loňský rok byl pro Shell katastrofický. Ropný gigant začal v roce 2012 suverénně, ale skončil s hlavou v dlaních, když jeho ropná plošina Kulluk ztroskotala na aljašském pobřeží. Jeho vrtná loď nazvaná Nobel Discoverer  se pro změnu utrhla z kotvy a kromě toho propadla i v těch nejzákladnějších bezpečnostních testech.

Shellu nezbylo nic jiného než pustit k vodě plány průzkumu Arktidy a poslat Kulluk a Nobel Discoverer na opravu do Asie. Mezitím americká vláda přemítá, co bylo špatně, a statisíce z vás vyzývá prezidenta Obamu, aby zrušil Shellu licenci na vrty na Aljašce.

Řekněte Obamovi, aby se Shell spakoval a šel

Když jsme se dozvěděli, že Shell připravuje oslavu v Londýně, zeptali jsme se sami sebe, co tak můžou slavit? Jediný jejich úspěch je promrhání 5 miliard dolarů při hraní nebezpečných her na území křehké Arktidy.

Tak naši aktivisté zaskočili do Národní galerie, aby pomohli Shellu omluvit se lidem za tento příšerný rok.

Shell přispívá zlomkem svého zisku na kulturní instituce, jako je např. Národní galerie, aby si vylepšil své jméno. Nemůžeme připustit, aby jim to vycházelo – lidé musí slyšet pravdivý příběh o nebezpečné neschopnosti Shellu. Rizika poškození pověsti těžby v Arktidě jsou obrovská a my uděláme všechno pro to, aby se o nich dozvěděli ti správní lidé.

Minulý rok jsme tam pověsili obrovský transparent upozorňující na to, záměry Shellu v Arktidě – ale tento rok jsme se nechali inspirovat loňským tragickým nezdarem a obrátili jim tento kravaťácký večírek v přehlídku jejich neúspěchů.

Před vchodem jsme zavěsili dvě obří olejomalby ztroskotané plošiny Kulluk a na přední část budovy jsme promítali vzkazy. Naši elegantně oblečení aktivisté zdravili přicházející hosty a jménem Shellu se jim omlouvali.

Za tím vším je ale samozřejmě velmi důležitá zpráva. Shell sliboval, že je na těžbu ropy v Arktidě perfektně připraven, ale místo toho dokázal, že i ty největší ropné společnosti nejsou schopny v nehostinných, avšak křehkých, arktických vodách bezpečně těžit.

Shell se letos do Arktidy nechystá, ale hodlá se tam vrátit v roce 2014. A se nám nelíbí. Arktida je vzácná a nádherná oblast a my nemůžeme dovolit firmám, jako je Shell, ji zničit.

Prezident Obama má pravomoc zrušit Shellu povolení a zajistit, aby americká část Arktidy byla pro nebezpečné ropné společnosti nedosažitelná. Je na nás ho přesvědčit, aby Shell zastavil a chránil Arktidu.

Pomozte nám zvýšit na prezidenta Obamu tlak. Řekněte mu, aby zachránil Arktidu dřív,  než se Shell vrátí. 

Autor blogu pracuje jako koordinátor kampaní v britské pobočce Greenpeace.