Územní ekologické limity těžby chrání už 22 let před zbouráním tři desítky severočeských měst a obcí, které mají tu smůlu, že je jejich zakladatelé postavili nad ložisky hnědého uhlí. Zachování či prolomení těchto limitů je evergreenem předvolebního období, letos ovšem poněkud kakofonickým.

Nevolte uhlí

No řekněte:
Komunistický lídr Pavel Kováčik přesvědčoval před necelými třemi týdny diváky České televize, že KSČM limity prolamovat nebude ("Za nás ne."). Týž Kováčik ve čtvrtečním speciálu Martina Veselovského hřímal, že KSČM pokračování těžby podporuje, a prolomení limitů bude jedním z jejích požadavků na sociální demokracii v případě vzniku menšinové vlády.
Zástupkyně ODS se v televizi jako jediná z přítomných vyslovila pro prolomení limitů. U Veselovského naopak expert ODS Frélich ujišťuje, že jeho strana jejich zrušení odmítá.
SPOZ podle kalkulačky jasně podporuje plány uhlobaronů, ale její lídři Kužvart a Švihlíková nás v médiích přesvědčují o opaku.
Z ČSSD zaznívá jasný hlas pro prolomení limitů (Foldyna, Urban, Hašek), ale i hlas přesně opačný (Špidla, Sobotka, Dienstbier).
ANO fert chce podle kalkulačky i ankety Zeleného kruhu limity zachovat, ale jeho zakladatel Babiš o tom netuší, soudě aspoň podle jeho děčínské debaty s občany. 

Prase aby se v tom vyznalo.
Volič ovšem není prase. Podle výzkumů veřejného mínění je pravděpodobné, že se mu nelíbí devastace severních Čech těžbou, znečištění ovzduší zplodinami z elektráren i domácích kotlů, vyvlastňování a bourání domovů tisíců lidí či odklonění státního uhlí za stovky miliard do vlastnictví uhlobaronů Tykače a Dienstla. Vybírat si podle těchto kritérií voleného zástupce se ovšem ukazuje jako nečekaně obtížné. Nad uhelnou krajinou visí neprůhledná politická mlh

Nejsnazší to mají voliči zelených, Změny a TOP 09, které odmítají bourání obcí kvůli uhlí přímo ve volebních programech a vyjádřením svých předsedů. Jasno je i u Hlavu vzhůru a Svobodných, kteří naopak prolomení limitů konzistentně podporují. Navzdory popsanému Kováčikovu veletoči nelze mít velké pochybnosti ani o postoji KSČM ("těžit!"). ČSSD poctivě přiznává, že na věc nemá jednotný názor a postoje jejích kandidátů jsou protichůdné. Ale co ostatní?

Nevolte uhlí

Svým volebním lístkem můžete pomoci vyvlastnit a zbourat domovy lidí v Horním Jiřetíně a Černicích – nebo velkorypadla udržet za hradbou limitů. Nemusíte ani měnit své politické preference: ať už jste socialista, konzervativec či liberál, najdete na kandidátkách téměř jistě někoho, kdo váš světonázor sdílí a přitom bourání obcí kvůli uhlí odmítá. 

Nejste na to sami. Na stránkách www.nevolteuhli.cz hodnotíme postoje stran a přinášíme informace o nejvýraznějších prouhelných i protiuhelných kandidátech. Vynasnažíme se být vaší mlhovkou: mlhu sice nerozežene, ale o něco lépe s její pomocí uvidíte určitě.

Je pravděpodobné, že voliči se nelíbí devastace severních Čech těžbou, znečištění ovzduší zplodinami z elektráren i domácích kotlů, vyvlastňování a bourání domovů tisíců lidí či odklonění státního uhlí za stovky miliard do vlastnictví uhlobaronů. Vybírat si podle těchto kritérií voleného zástupce se ovšem ukazuje jako nečekaně obtížné.

Článek vyšel jako komentář 24. října 2013 v Lidových Novinách.