Před pár týdny jsem si uvědomila, že jsou věci, které v životě nikdy a za žádnou cenu neudělám. Bez ohledu na to, jak moc jsem tam chtěla být, jak moc respektuji a, nestydím se říct i zbožňuji, těch šest žen, které na to měly kuráž, vím, že neexistuje žádná možnost, že bych někdy dokázala vyšplhat na mrakodrap Shard.

Kolena by se mi rozklepala a skoro určitě by se mi udělalo špatně ještě dřív, než bych vylezla do třetího patra. Takže ten okamžik, kdy bych vylezla na vrchol nejvyšší budovy v západní Evropě a rozvinula vlajku s nápisem Save the Arctic (Zachraňme Arktidu), musí zůstat jen v mé mysli a mých představách.

Pracuji s jednou z lezkyň – s Victo, takže jsem jí řekla, jak se cítím. Okamžitě a bez zaváhání mi odpověděla: „Sophie, naprosto ti uniklo to hlavní – každý z nás přeci může udělat něco pro záchranu Arktidy.“ A samozřejmě má úplnou pravdu – tou nejdůležitější otázkou je, co můžu udělat JÁ.

A tak vznikla myšlenka na Ice Ride. Jedná se o celosvětovou cyklojízdu za ochranu Arktidy. Ice Ride nabízí příležitost lidem po celém světě, aby vyšli do ulic a ukázali ropnému průmyslu, že jsme silné, rostoucí, celosvětové hnutí, které neustoupí a nedovolí jim ohrožovat Arktidu jen kvůli zisku. Nemůžeme všichni vyšplhat na známé budovy nebo obsadit ropnou plošinu, ale všichni se můžeme nějak ozvat a dát najevo, za čím stojíme.

Ice Ride

Stát se součástí Ice Ride už nemůže být jednodušší. Stačí, abyste si oblékli arktickou bílou a sehnali si kolo! Události jsou naplánovány po celém světě – od Indie po Chile, od Španělska až po Kanadu.

Cyklojízda se bude konat v září, kdy je mořského ledu v Arktidě nejméně. V tomto období se dopady klimatických změn dostávají do centra pozornosti.

Ice RideNicméně stále tu jsou důvody k naději. Historie nás učí, že když se lidé spojí, dosáhnou nemožného. Možná nemáme tolik peněz nebo tolik dobře placených právníků jako Shell, ale máme něco, čeho oni nikdy nedosáhnou – jsou nás miliony.

Záchrana Arktidy je maraton, ne běh na krátkou trať a Ice Ride je dalším krokem na této cestě. Takže letos (14. září v Praze v rámci Velké podzimní cyklojízdy a 15. září v Brně) spolu s ostatními na kole ukážeme, že společně máme sílu.

PŘIDÁTE SE K NÁM?