Rakouské ekologické organizace Greenpeace a GLOBAL 2000 dnes vyzvaly spolkovou vládu, aby se vážně zabývala zákazem dovozu jaderné energie a vydala usnesení o odstoupení od jejího importu.

Jaké jsou hlavní momenty, vyplývající z dnešní výzvy? A proč by nás měly zajímat?

1. Ekologové mají právní analýzy o možnosti zákazu dovozu energie vyrobené z jádra

Organizace Greenpeace a GLOBAL 2000 dnes představily posudky, které ukazují, že volný pohyb zboží, a tudíž i elektřiny, může být omezen z důvodů ochrany zdraví a životního prostředí, a to jak podle evropské legislativy, tak i podle pravidel Světové obchodní organizace.

2. Zákaz dovozu jaderné energie by mohl být prosaditelný v Rakousku i v Německu

Pokud by byl zákaz dovozu jaderné energie podle evropského i mezinárodního práva možný a proveditelný, byl by prosaditelný i u našich dvou největších sousedů – Rakouska a Německa.

To by mělo zřejmě zásadní dopad na plány současné české vlády dostavět Temelín a postavit další jaderné elektrárny, což by po tomto rozhodnutí nemuselo dávat smysl.

3. Je to jedinečná příležitost pro Rakousko, aby se zbavilo jaderné energie

Představitelé rakouských Greenpeace a organizace GLOBAL 2000 požádali dnes spolkovou vládu, aby na svém příštím zasedání odsouhlasila zákaz dovozu jaderné energie do Rakouska.

Čeká se nyní na vyjádření kancléře a na případné rozhodnutí vlády.

4. Polovina rakouských dodavatelů je pro dovoz energie z jádra – většina občanů je proti a souhlasí se zákazem

Podle analýzy Greenpeace a GLOBAL 2000 polovina rakouských dodavatelů spoléhá na dovozy jaderné energie, ale z průzkumů vyplývá, že 80 % Rakušanů je proti dovozu jaderné energie. Se zákazem rozhodně souhlasí 74 % dotazovaných.

A co si o případném rakouském zákazu myslíte vy?

Diskutujte na našem Facebooku pod statusem k tomuto blogu.

O vývoji v Rakousku vás budeme informovat na našem webu, Facebooku a Twitteru


Čtěte celou tiskovou zprávu