Těsně za polárním kruhem u severního pobřeží Norska leží malé souostroví, na němž se dějí velké věci. Pohádkově krásné Lofoty se proslavily svými lovišti tresky a jsou oblíbeným výletním místem ekoturistů.

Norská vláda se však nemůže dočkat, až začne v Arktidě těžit špinavou ropu. Z Lofot se tak mezi norskými politiky stalo klíčové bitevní pole v boji o osud Arktidy.

Frontlineři na Lofotech

Před týdnem sem proto přijelo přes 400 mladých lidí a nejrůznějších aktivistů z celého světa na letní setkání pořádané norskou environmentální organizací NaturogUngdom (Příroda a mládež).

Ti, které už těžba ropy kdekoli na světě postihla – od delty Nigeru po kanadské ropné písky - si chtěli navzájem vyměnit zkušenosti. Samozřejmě bylo cílem také přilákat pozornost k nedávným pokusům začít s těžbou ropy v moři kolem Lofot.

Úsilí o záchranu této jedinečné oblasti vyrazila o víkendu podpořit také loď Greenpeace Arctic Sunrise se čtyřmi výjimečnými mladými lidmi na palubě.

Luby, Olly, Daniela a Thomas se sešli díky obrovskému úsilí, které záchraně Arktidy věnovali. Luby a Olly získali místo na lodi jako odměnu za účast v loňské online akci „Arctic Rising“, Daniela s Thomasem zase vyhráli soutěž aktivistů, kteří shánějí podporu pro Greenpeace – frontlinerů.

Daniela Lima a Lubomira Trnková

Daniela z Mexika nikdy neopustila svou zemi, ani se nikdy neplavila na lodi. Podařilo se jí však získat více než 9 000 podpisů pod petici Zachraňme Arktidu. „Tato cesta mi změnila život,“ napsala. „Mění můj úhel pohledu, a to v dobrém slova smyslu. Když budeme všichni pracovat dohromady, dosáhneme čehokoli.“

Druhý frontliner Thomas ze Švédska je šťastným výhercem letošní soutěže v kampani přímého oslovení.

Luby, která je původně ze Slovenska, byla součástí hnutí za záchranu Arktidy od začátku. Když petici za vytvoření mezinárodně chráněné oblasti v okolí severního pólu podepsalo hned za první měsíc milion příznivců, Luby získala více než 1 500 z nich.

Její nejsilnější zážitek z této cesty byl půlnoční západ slunce, který sledovala z paluby Arctic Sunrise. „Nikdy jsem neviděla něco tak krásného,“ řekla. „Když se rozhlížíte kolem sebe, ze všech stran vás obklopuje oceán a nevidíte nic jiného. Byl to úžasné. Takový okamžik zažije člověk jednou za život.“

Půlnoční západ slunce

Dalšímu výherci, Ollymu z Velké Británie, bylo pouze 16, když vyhrál. Kvůli jeho nízkému věku se tak na výpravu přidala i jeho matka Emma. Oba popisují své nadšení, když se setkali s mladými lidmi v táboře na Lofotech. Povzbuzeni setkáním s mladými ambasadory slíbili Emma i Olly, že po návratu do své země budou pokračovat v šíření informací o ochraně Arktidy.

Stejně jako by se Lofoty mohly stát klíčovým bitevním polem pro ochranu Arktidy v Norsku, Arktida sama o sobě je v současnosti nejvýznamnějším bojištěm ochránců přírody, kanárkem v dole, který signalizuje, jak moc jsou klimatické změny v pohybu a jak stále čím dál víc ovlivňují naši planetu.

Pořád ještě máme čas – ale již ho není mnoho. Před rokem byli Olly, Luby, Daniela a Thomas stejní jako vy. Přidejte se k nim a povstaňte na ochranu Arktidy. Je jen na vás, jak se zapojíte. Podepište petici a staňte se součástí hnutí na www.savethearctic.org .

Shai Naides je vedoucím offline mobilizace arktické kampaně v Greenpeace International