Moje první běžecké boty byly Nike.

Koupil jsem si je před 17 lety ve Vídni. Bylo to v době, kdy mě kolegové z univerzity přesvědčili, abych s nimi začal běhat. Tenkrát jsem začal trénovat na Vídeňský maratón.

Ty boty už nemám, ale v mém šatníku se nachází pár běžeckých šortek od Nike a triko Adidas. Když vyšlo najevo, že tyto známé sportovní značky jsou spojeny s toxickým znečištěním čínských řek, řekl jsem si, že s tím chci udělat něco i sám.

Při výrobě triček a mikin se totiž používají toxické látky, které jednak otravují řeky v Číně, ale zároveň mohou zůstávat i v samotném výrobku. Po vyprání se uvolňují i do našich řek.  

Ale co s tím můžeme udělat? Jak přispět? Prvním krokem je odeslat výzvu šéfům Nike a Adidas a vyzvat je, aby se zasadili o to, že všichni jejich dodavatelé v Číně i jinde přestanou používat při výrobě toxické látky, navíc v EU již často dávno zakázané. 

Přemýšlel jsem, jak pro to udělat i něco jiného, než poslat dopis. Občas si jdu zaběhat nebo rád jezdím na kole. Tak proč toho nevyužít a nedat sportovním firmám vzkaz přes vlastní sportování? Tak vznikla myšlenka „Sportujeme za čisté řeky“.  Vzkaz od nás, přímo od zákazníků.

Využil jsem první příležitost. Hned jsem se postavil na start Kounické desítky, oblékl jsem si tričko Adidas a šortky Nike, přišpendlil si logo DETOX, na ruku obtiskl tetování s čínským znakem pro řeky a vyběhl.

Firmy jako Nike či Adidas jsou v textilním odvětví velkými a silnými hráči, a mohou proto požadovat po svých dodavatelích v Číně změnu ve výrobě, v barvení a zpracování textilu, a prosadit tak v celém odvětví tolik potřebnou změnu.  

Jsem přesvědčen, že jako jejich zákazníci můžeme firmy přimět ke změně. Věřím, že naše společné sportovní aktivity jim vyšlou silný signál, že my – jejich zákazníci si přejeme, aby detoxikovaly naše oblečení, naše řeky i naši budoucnost.

Doufám, že na příští běh už půjdu bez loga DETOX na triku ADIDAS či NIKE, protože už to nebude potřeba. Věřím, že tyto firmy se změní a vyhlásí program, který povede k výrobě bez nebezpečných látek.

Přidejte se také a vyzvěte světové výrobce oblečení k DETOXu!

Více o naší kampani se dozvíte na www.greenpeace.cz/detox a na naší stránce na Facebooku.