24 let od jaderné katastrofy v Černobylu

Novinka - 26 dubna, 2010
26. dubna 2010 - Dnes je tomu přesně 24 let, co v blízkosti ukrajinského hlavního města Kyjeva vybouchl 4. blok reaktoru atomové elektrárny Černobyl. Jaderná katastrofa zamořila obrovské území, kde žilo 7 milionů lidí.

Pripjať - zpustlé město jen několik kilometrů od jaderné elektrárny Černobyl.

Na dva miliony lidí bylo evakuováno nebo případně museli později opustit své domovy. Mnoho z těch, kteří byli ozářeni trpí ještě dnes následky přetrvávající radiace. Zdokumentována je zvýšená míra rakoviny, znetvoření novorozenci a velké množství psychických onemocnění. K tomu se přidávají ještě onemocnění srdce a krevního oběhu, poškození dýchacích cest a zažívacích orgánů. Míra nemocnosti u 800 000 likvidátorů, kteří prováděli odklizovací práce ještě po dobu tří let, se v roce 2002 nacházela na 92 %.

Exploze reaktoru v Černobylu je zatím nejhorší nehodou atomové elektrárny. To, že se nestane žádná podobná nehoda, nemůže nikdo vyloučit. Po celém světě opakovaně došlo k poruchám, při nichž se podařilo jen těsně zabránit katastrofě – nelze nevzpomenout nehody reaktoru v Harrisburgu ve Spojených státech a Forsmark ve Švédsku. Provozovatelé 436 jaderných elektráren po celém světě se však často pokouší význam takových poruch bagatelizovat.