Celosvětové akce a milion podpisů - za Arktidu

Novinka - 23 července, 2012
Kampaň za záchranu Arktidy je v plném proudu. Miliontý podpis pod Arktický svitek přibyl přesně měsíc od jeho spuštění. A nutno přiznat, že to bylo mnohem dřív, než jsme vůbec čekali. Minulý týden k tomu proběhly desítky akcí po celém světě, včetně České republiky, přinášející Shellu jasný vzkaz: Jděte pryč z Arktidy! Shell se v těchto dnech chystá zahájit průzkumné vrty severně od Aljašky, a zdá se, že z kampaně za ochranu Arktidy není zrovna nadšený.

Kumi Naidoo, výkonný ředitel Greenpeace International, dostal v pátek od Shellu naléhavý fax. V té zprávě byl jasný vzkaz od právníků Shellu, kteří prý mají velké obavy z toho, že celosvětové akce Greenpeace, které se konaly celý uplynulý týden, „představují skutečné riziko pro prodejce Shellu… a širokou veřejnost.“ Dopis končí varováním o zahájení „řízení“ proti nám kdykoli v budoucnosti.

Riziko pro veřejnost?

Ve svém blogu Kumi Naidoo píše: „Nevím jak vy, ale já v obvinění z toho, že představujeme riziko pro veřejnost, spatřuji neuvěřitelnou ironii, která zjevně Shellu a jeho právníkům uniká. Protože právě Shell je firma, která předminulý týden na Aljašce naprosto ztratila kontrolu nad svou obrovskou vrtnou lodí. Ta byla unášena proudem k pobřeží a pak viditelně ztroskotala na pláži.“

Noble Discoverer – ta loď si nikdy nezasloužila takové označení, protože na jejích aktivitách rozhodně nic noblesního není – pochází z roku 1966 a problémy s kotvou měla již dřív, před dvěma lety na Novém Zélandu.

 

  

Shell je navíc firmou, která v současné době čelí pokutě 5 miliard dolarů za únik 40 000 barelů ropy do nigerijských vod, k němuž došlo loni v prosinci. A je též zodpovědná za největší únik ropy v Severním moři v nedávné britské historii. Havarijní plán Shellu pro těžbu v Arktidě je přitom skutečně směšný – zmiňuje se třeba o psech, kteří vyčuchají ropu, a obsahuje ruční nákresy, za které by se stydělo i sedmileté dítě.

A tahle firma chce přes to všechno začít s vrty v Arktidě, jedné z nejkřehčích a nejzranitelnějších oblastí na naší planetě. Arktida je domovem původních obyvatel, jejichž přežití závisí na zdravém oceánu, a také řady zvířat jako je polární liška, narval nebo lední medvěd. Tato oblast zůstala z velké části netknutá rozvojem průmyslu, ale teď tady chce jedna z nejbezohlednějších firem světa udělat co nejvíc vrtů dřív, než začne arktická zima a celou oblast znepřístupní led a několikaměsíční tma.

Co tedy může vězet za tlakem právníků Shellu? Možná, že Greenpeace ukazuje až příliš jasně fakta o neschopnosti Shellu v Arktidě těžit. Možná, že 1 milion jmen na podporu zachování Arktidy a celosvětové akce poutají k plánům Shellu v Arktidě až příliš pozornosti.