Dejme značce Levi's 501 000 důvodů k DETOXu!

Novinka - 7 prosince, 2012
Džíny značky Levi's se vyrábějí za použití nebezpečných chemikálií. Jak tato světová značka přispívá ke znečištění mexických řek, odhaluje nová studie Greenpeace „Toxické nitky: Pod obalem“. V rámci kampaně DETOX za textilní průmysl bez toxických látek apeluje Greenpeace na firmu Levi's, aby se zavázala odstranit jedy ze své výroby. Módní značky jako ZARA a Mango ukázaly, že to jde.

Analýzy vzorků odpadních vod ze dvou největších mexických textilních továren Kaltex (ve státě Queretaro) a Lavatex (ve státě Aguascalientes) prokázaly širokou škálu škodlivých látek v odpadních vodách. Oba závody, v nichž se barví a perou džíny, jsou na seznamu dodavatelů značky Levi's. V řekách San Juan a San Pedro, u nichž textilky leží, byly nalezeny škodlivé látky jako tributylfosfát, trichlorbenzen, ftaláty a nonylfenol, které mohou způsobovat rakovinu nebo poškozovat reprodukční systém.

Špinavé levisky

Džíny značky Levi's patří k nejznámnějším a k nejkopírovanějším oděvům na světě. V testu oděvů 20 světových oděvních značek, jehož výsledky zveřejnilo Greepeace 20. listopadu, byly zahrnuty i levisky. V sedmi z jedenácti výrobků Levi's pocházejících z Mexika, Vietnamu a Číny byly zjištěny nebezpečné nonylfenolethoxyláty, přičemž nejvyšší hodnoty měly kalhoty z mexické produkce.

Studii "Toxické nitky: Pod obalem" najdete ZDE (v AJ)

Levi Strauss, přední výrobce džínů ale tvrdí, že je také na špičce v ochraně životního prostředí.

Na firemní stránce to alespoň píše Chip Bergh, prezident a výkonný ředitel společnosti Levi Strauss and Co:

 „Od toho, jak vyrábíme své produkty, až po způsob, jakým vedeme naši společnost, se zasazujeme o zlepšení životního prostředí. Naši zákazníci to od nás očekávají, naši zaměstnanci to požadují a naše planeta to potřebuje.“

Za tímto jistě úctyhodným tvrzením jsou nejspíš dobré úmysly, ale skutečností je, že oblíbené módní značky jako Levi’s jsou přímo propojeny s využíváním a vypouštěním nebezpečných chemikálií do mexických řek.

Jak to, že firma jako Levi’s, která veřejně deklaruje podporu ochrany životního prostředí, je přímo propojená s tak nestydatým toxickým znečišťováním? Vysvětlení je bohužel docela jednoduché.

Do řeky San Pedro nedaleko mexického města Aguascalientes uniká znečištění z nejrůznějšího průmyslu, včetně textilní továrny Lavamex. Ve vzorku, který odebrali Greenpeace byla prokázána přítomnost chemikálií jako nonylfenol či látek narušujících hormonální systém.

Mexiko 

Jedním z největších výrobců džínoviny na světě je Mexiko. Textilní a oděvní průmysl je čtvrtým největším průmyslovým odvětvím v zemi. I když vývozy byly oproti Číně v uplynulých letech malé, od roku 2010 jeho podíl na trhu rychle narostl – částečně díky blízkosti s USA. Důvodem byla celosvětová poptávka po „rychlé módě“. Řada módních značek rychle reaguje na měnící se trendy a vyrábí osm i více kolekcí ročně, což znamená víc nového oblečení a víc nebezpečných chemikálií.

V současnosti však nemusí průmysl v Mexiku informovat o chemikáliích, které používá a vypouští. Údaje o vypouštění látek jsou velmi často považovány za tajné, a to dokonce i v případě, že je vyžaduje samotná vláda. Kdokoli k nim chce přístup, musí projít velmi složitou procedurou úředních požadavků. Odpadní roury ale mezitím i nadále dnem i nocí chrlí jedy do mexických řek.

Ke konfliktům mezi místními obyvateli a továrnami jako Lavamex a Kaltex dochází v Mexiku často, ale znečišťování trvá. V jednom případě navrhl člen mexického Kongresu vyšetřování průmyslového znečištění ze závodu Kaltex. I když ve své zprávě popsal znepokojivé znečišťování, nestalo se nic. Závěr zněl: „Tyto společnosti se staly nedotknutelnými, navzdory rizikům pro životní prostředí.“

Čas na činy

Smutnou ironií zůstává, že společnosti jako Levi’s, které tvrdí, že se o životní prostředí starají, za sebou v místě své výroby zanechávají toxický hnus. Levi’s v tom není sám – dodavatele ve stejné oblasti Mexika využívají také další značky, třeba Guess, Tommy Hilfiger, Express, Calvin Kelin, Paris Blues a American Eagle Outfitters.

Řada z nich má podobná pozitivní prohlášení o jejich odhodlání chránit životní prostředí. Teď mají šanci ukázat místo slov i činy. Právě tyto značky mají sílu a vliv, aby hrály pozitivní roli v textilním odvětví v celém Mexiku. 

Zapojte se!

Pomozte nám přimět Levi's i další, aby přestali při výrobě svého oblečení používat a vypouštět nebezpečné látky! Tento týden se k vyčištění své výroby do roku 2020 zavázala španělská značka oděvů Mango. Na konci listopadu svůj závazek zveřejnila firma ZARA, která vyslyšela výzvu více než 300 000 lidí, kteří ji během několika dní vyzvali k DETOXu. Dejme značce Levi's k DETOXu 501 000 důvodů!

Greenpeace spustilo kampaň za DETOX textilního průmyslu v roce 2011. Jejím cílem je, aby se oděvní značky zavázaly k nulovému vypouštění nebezpečných chemických látek do roku 2020 a požadovaly od svých dodavatelů zamezení únikům toxických látek z jejich továren do místních vod. 

Témata