Další akce proti těžbě ropy v Arktidě

Novinka - 27 srpna, 2012
Čtrnáct aktivistů Greenpeace znovu vydalo na místo, kde Gazprom plánuje zahájit těžbu ropy. Ve dvou rychlých člunech se zachytili za osobní loď Anna Achmatovová, která měla dopravit pracovníky Gazpromu na ropnou plošinu.

Jen tři dny po blokádě ropné plošiny Prirazlomnaja ruské společnosti Gazprom se přivázali k jejímu kotevnímu řetězu a zastavili ji, čímž zamezili vstupu dělníků na plošinu a pokračování přípravy těžby ropy v Arktidě. Této nenásilné přímé akce se opět účastní i výkonný ředitel Greenpeace International Kumi Naidoo.

 

Loď ruské pobřežní hlídky je poblíž, podle všeho vyhodnocuje situaci, avšak zatím nezasáhla.

Kumi Naidoo na místě k akci uvedl:

„Před dvěma dny jsme na tu ropnou plošinu vylezli, abychom světovou veřejnost na tento ekologický zločin upozornili dřív, než se změní v ekologickou katastrofu. Dnes jsme podnikli nenásilnou přímou akci přímo uprostřed místa devastace Arktidy, abychom této plošině zabránili ve zničení těchto nedotčených vod. Téměř dva miliony lidí se již přidaly k naší kampani za ochranu této jedinečné oblasti a uděláme všechno, co bude v našich silách, abychom ji ochránili před riskantními plány ropných společností profitovat ze zdejší těžby.“

Prirazlomnaja je první ropnou plošinou, která by měla být schopná těžit v arktických vodách ropu po celý rok, a představuje první krok v plíživé industrializaci této zranitelné polární oblasti. Fáze montáže plošiny je již téměř u konce a Gazprom se velmi snaží, aby zahájil těžbu a stal se první firmou, která ve vodách Arktidy ropu komerčně těží.

Navzdory extrémním podmínkám, které v oblasti panují, zveřejnil Gazprom pouze shrnutí svého havarijního plánu. I z tohoto dokumentu je však patrné, že vůbec není na havárii daleko na severu připraven a musel by spoléhat jen na jednoduché čisticí metody – např. lopaty a kbelíky – které v mrazivých podmínkách prostě nefungují.

Pomozte nám ochránit Arktidu před ropnými společnostmi! Přidejte i Vy svůj podpis k více jak 1,5 milionu jmen pod Arktickým svitkem!  

Sledujte aktualizace: