Ekologická katastrofa na Novém Zélandu je dalším varováním

Novinka - 13 října, 2011
Havárie kontejnerové lodi Rena, která 5. října narazila na útes u novozélandského pobřeží, se změnila v ekologickou katastrofu. Nyní navíc hrozí, že se rozlomí, protože v trupu je obrovská trhlina. Dopady této havárie na místní přírodu, lidi i ekonomiku budou dlouhodobé. Případ ukazuje, že vypořádat se s ropnou havárií je nemožné.

Olejové skvrny na pláži Papamoa, které pocházejí z havarované lodi Rena.

Od minulé středy uniklo do moře již přibližně 350 tun mazutu. Na pláži v oblíbeném letovisku Mount Maunganui v oblasti Bay of Plenty (Záliv hojnosti) mezitím přibývají vrstvy dehtu a mastné skvrny zamořují pobřeží.

Právě v této zátoce přitom v současné době vyvádějí svá mláďata delfíni a velryby, například vzácný plejtvák obrovský.

Na pobřeží se objevují další mrtvá zvířata – nalezeno bylo již 200 racků, ale dehtem jsou obaleni třeba i tučňáci nebo tuleni.

Z lodi navíc vypadlo na 90 kontejnerů, z nichž některé obsahují nebezpečné chemikálie, například ferosilikon.

Nyní navíc kvůli trhlinám hrozí, že se loď v prudkých vlnách rozlomí. Místní lidé se děsí ještě větší tragédie. Novozélandské úřady připouštějí, že je nutné se připravit na nejhorší scénáře.

Pobočka Greenpeace na Novém Zélandu na kritickou situaci okamžitě zareagovala a na místo vyslala svůj tým připravený ve spolupráci s armádou a dalšími dobrovolníky pomáhat při záchranných pracích.

Až pomine největší krize, přijde ovšem čas na důležité otázky spojené s odpovědností a možnostmi, jak na havárie takového druhu adekvátně odpovědět.

Je zřejmé, že i nehoda jedné lodi způsobila téměř neřešitelnou situaci. Jak by tedy bylo možné vyrovnat se třeba s havárií hlubokomořského vrtu, které novozélandská vláda plánovala povolit ve svých národních vodách?

Greenpeace po této vládě dlouhodobě požaduje, aby od plánů na hlubokomořskou těžbu ropy upustila. Tento požadavek přišel po havárii ropné plošiny Deep Water Horizon, a zaznívá i dnes, kdy se opět jasně ukazuje, jak obtížně se únik ropných látek do moře likviduje.

Nehody, jako je tato, se zřejmě budou v budoucnu opakovat, a proto by lodě neměly být poháněny mazutem, nýbrž lehkým topným olejem. Ten se totiž v případě úniku lépe rozptyluje.

Spalováním mazutu navíc vzniká podstatně více emisí oxidu uhličitého, než při spalování lehkých topných olejů.